Phenomenology of autobiographical memory in blind and sighted individuals
Gören ve görmeyenlerde otobiyografik hafıza olgusu
  1. Tez No: 162813
  2. Yazar: ENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gören ve Görmeyen Kişilerde Otobiyografik Hafıza Olgusu Engin Yılmaz Bu çalışma gören ve doğuştan hiç görmeyen kişilerde otobiyografik ve flaş bellek olgusunu karşılaştırmıştır. Katılımcılar 6 kelimenin kendilerine çağrıştırdığı anılarını ve 11 Eylül 2001'de New York City'deki ikiz kulelere yapılan saldırıyı nasıl duyduklarım hatırlamışlar ve tüm bu anılar için otobiyografik bellek anketini doldurmuşlardır. Sonuçlar, görmeyen katılımcıların inanç faktörüyle ilgili değişkenlere daha yüksek puanlar verdiklerini göstermiştir. Buna ek olarak beklendiği gibi, görmeyen katılımcılar işitsel imgede görenlerden daha yüksekken, görenler de görsel imge değişkenine görmeyenlerden daha yüksek puanlar vermişlerdir. Olayı hatırlama ve inanç faktörlerinin otobiyografik belleği oluşturan alt işlemlerce nasıl tahmin edildiğini ölçmek amacıyla yapılan aşamalı çoklu regresyon analizi, hikayenin gören katılımcılar için, duygunun da görmeyenler için olayı hatırlayabilme farkındalığı ve olayın olduğuna inanmayla ilgili değişkenlerin tahmin edilmesinde çok önemli alt işlemler olarak ortaya çıktıklarını göstermiştir. Ayrıca her iki grup için de, Gülgöz ve Rubin'in (2001) çalışmasında olduğu gibi, işitsel imge ve dil faktörlerinin önemi bir kez daha görülmüştür. Görmeyen katılımcılarda görsel imgenin eksikliği, özellikle işitsel imge, mekansal ve dil faktörlerinin katkılarıyla kapatılabilmiştir. Sonuçlar Rubin'in (2003, 2005) otobiyografik bellek teorik formülasyonu çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study compared the phenomenology of autobiographical and flashbulb memories in sighted and congenitally totally blind individuals. Participants recalled autobiographical memories in response to six cue words, and recalled how they heard about the September 11, 2001 attacks on the Twin Towers in New York City. They filled out the Autobiographical Memory Questionnaire (AMQ) for ali these memories. Results showed that blind participants gave higher ratings to the belief variables. İn addition, as expected, while blind participants were higher than sighted participants on auditory imagery, sighted participants gave higher ratings to the visual imagery variable than blind participants. The prediction of recollection and belief factors by component processes with multiple regression analysis indicated that story have become very significant contributer of recollection and belief factors for sighted individuals and emotion was significant predictor of those for blind individuals. For both group the significance of hear and langaage related factors were also seen as in the study of Gülgöz & Rubin (2001). The lack of vision could be compansated especially with the contribution of auditory imagery, setting and language related factors on blind participants. The results were discussed on the basis of Rubin's (2003, 2005) theoretical formulation of autobiographical memory.