Türkiye'de 1980'den günümüze enflasyon ile döviz kuru rejimi değişkenliği arasındaki ilşkiler
Relationships between inflation and exchange rate systems changes in Turkey since 1980
- Tez No: 162948
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, enflasyon ve döviz kuru sistemleri arasındaki ilişkinin ekonomik ve ekonometrik bir analizini gerçekleştirmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik istikrarsızlığın temel unsurlarından biri olan enflasyon sorununa yer verilmektedir. Bu doğrultuda enflasyon hakkındaki genel tanımlar, enflasyonun türleri, nedenleri, etkileri ve ölçülmesi ile ilgili teorik kavramlar verilmiş, 1980 sonrası dönemde Türkiye'de enflasyonun gelişimi incelenmiştir. ikinci bölümde döviz ve döviz kuru hakkında genel bilgilere yer verilmiş, döviz kuru sistemleri ve bu doğrultuda benimsenen politika araçları açıklanmıştır. Ayrıca Türkiye'de 1980 sonrası dönemde uygulanan döviz kuru politikaları incelenmiştir. Son bölümde ise, döviz kurunda meydana gelen değişimin enflasyon üzerindeki etkisi, literatürdeki kur değişmelerinin enflasyonist etkileri ışığında incelenmiştir. Ayrıca, 1980-2004 döneminde Türkiye'de döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisi, tam logaritmik model kullanılarak analiz edilip, yorumlanmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to conduct an economical and econometrical analysis of the relation between inflation and exchange rate regimes. The study consists of three chapters. In the first chapter, inflation problem which is one of the basic reasons is investigated. In this aspect; the teorical terms about the basic concepts of inflation, types of inflation, reasons of inflation, its effects and its measurement are given, and the improvement of inflation in Turkey after 1980 is investigated. In the second chapter, the basic information about foreign currency and exchange rate are given, and exchange rate systems and methods adopted in this aspect are explained. Also, exchange rate politics wich are conducted after 1980 in Turkey are investigated. In the last chapter; the effect of changes in exchange rate on inflation is investigated with respect to inflationist effects of rate changes. Also, the effect, of exchange rate between 1980-2004 in Turkey on inflation is commented and examined by using full logaritmic model. IV