Beton yapıların yangın dayanımlarının incelenmesi
- Tez No: 16295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Beton yapıların yangın dayanımı konusunda Türkçe olarak yazılmış yeterli kaynak olmadığı gibi bu konuya ilişkin bir Türk standardı da bulunmamaktadır. Bu boşluğu kısmen doldura- bilmek amacıyla bu çalışmada, beton yapılarda yangın konusun da bir sentez çalışmasından sonra, yüksek sıcaklıkların ve soğutma türlerinin betonun eğilme ve basınç dayanımları üze rindeki etkilerinin deneysel olarak incelenmesinden elde edi len sonuçlar sunulmaktadır. Birinci bölümde çalışma ana hatlarıyla tanıtılmaktadır. İkinci bölümde ısı geçişi üzerinde durulmaktadır, üçüncü bö lümde beton yapıların yangın dayanımına ait genel bilgiler yeralmaktadır. Dördüncü bölüm beton yapı elemanlarının kesit- lerindeki sıcaklık dağılımları ve bu dağılımların bilgisayar la hesabına ayrılmıştır. Beşinci bölümde beton yapıların pra tik hesap yöntemleri ve bunlara ait çeşitli sayısal uygulama lar verilmektedir. Altıncı bölüm yüksek sıcaklıkların ve soğutma türlerinin betonun eğilme ve basınç dayanımları üzerin deki etkilerinin deneysel olarak incelenmesini, elde edilen sonuçlara göre hazırlanan çizelgeler ve gerekli karşılaştır malarla varılan bazı yargıları kapsamaktadır. Çalışmanın bütününden çıkarılan sonuçlar ve öneriler ise yedinci bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü yarar lanılan kaynaklar listesiyle, yangın konusunda standart niteliğindeki bir Padişah fermanına ait Ek A izlemektedir.
Özet (Çeviri)
There aren't enough studies in Turkish about fire resistance of concrete structures. In addition, there is no Turkish standart for this subject too. The purpose of filling this deficiency, firstly, a study of synthesis on fire resistance of concrete structures is given. Then effects of high temperature and cool on bending and compression strength of concrete are determined using experiments. Results got out of experiments are given too. The study has been introduced main lines in chapter one. Heat transfer is discussed in chapter two. General knowledges on fire resistant of concrete structures are in chapter three. Heat distributions on cross-section of concrete structure elements are presented in chapter four. In the same chapter, heat distributions are calculated using a computer program. In chapter five, practical calculation methods and some numerical examples for fire resistance design of concrete structures are given. How high. temperature and cool affects bending and compression strength of concrete are examined experimentally and some tables which are determined according to these results are given chapter six. In the last chapter results and advices are summarized. This chapter is followed by list of references and one appendix which is order of Sultan Murat III.