Beton mukavemetinin belirlenmesinde kullanılan karotların mukavemetine etki eden faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 16296
  2. Yazar: ATİLA AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ana amacı, sertleşmiş betonun basınç dayanımını tahmin etmek için kullanılan karotların mukavemetlerine etki eden çeşitli faktörlerin deneysel olarak incelenmesidir. Çalışmada ayrıca beton çekici ve ultrases gibi yıkımsız yöntemlerden elde edilen sonuçlarla basınç dayanımı arasındaki ilişkiler gene çeşitli faktörlere bağlı olarak araştırılmıştır. Uygulamada, yerindeki sertleşmiş betonun basınç dayanımını tahmin etmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları, yıkımlı yöntemlerden karot alma yöntemi ile yıkımsız yöntemlerden Schmidt beton çekici deneyi ve Ultrases deneyidir. Uygulamada karot almak suretiyle basınç dayanımını belir lemek için genellikle 100 mm veya 150 mm çapında karotlar kullanılmaktadır. Bazen, çeşitli sebeplerden dolayı daha küçük çaplı karotların kullanılması zorunlu hale gelmektedir. Fakat 100 mm' den daha küçük çaplı karotlara ilişkin bilgiler henüz standartlara girmemiştir. Bu deneysel çalışmada, 55 mm ve 100 mm çaplı karotların mukavemetlerine etki eden karot boyutu, yükseklik /çap oranı, delme yönü, kur koşulu, karotun yaşı ve yeri gibi faktörler incelenmiştir. Buna ek olarak yine bu çalışmada, beton çekici ve ultrases deneyi ile elde edilen sonuçlarla basınç dayanımı arasındaki ilişki ve ayrıca biçim, yaş ve kur gibi etkenlerin bu ilişkiye etkileri de incelenmiştir. Çalışma yedi bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. Çalışmanın ana hatlarının belirtildiği giriş bölümünden sonra ikinci bölümde beton kalitesinin kont rolü hakkında bilgi verilerek kalitenin belirlenmesinde kullanılan yöntemler açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde karot mukave metlerine etki eden faktörler ve karot mukavemeti ile gerçek mukavemet arasındaki ilişki anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde deney numunelerinin yapılmasında dikkat edilmesi gereken önlemler açıklanmaktadır. Beşinci bölümde deney programı verilmiş, altıncı bölümde ise deney sonuçlarının irdelenmesi yapılmıştır. Yedinci bölümde bu çalışmadan elde edilen sonuçlar özetlenmektedir. Son olarak kaynaklar listesiyle ek verilmiştir. X11I
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, various factors which influence the strength of hardened concrete are examined experimentally. The relationships between concrete strength and Schmidt hammer test or ultrasonic method are also investigated depending on various factors. Different methods are used to estimate in-situ strength of hardened concrete in practise. These are destructive methods in which cores are drilled from hardened concrete or non destructive methods such as Schmidt hammer test and Ultrasonic method. When cores are tested for compressive strength, the current practice is to use 100 mm or 150 mm diameter cores. Smaller cores have to be used for various reasons such as small size of an in-situ concrete member or congestion reinforcement. But these are not yet fully recognized in standarts. In this study, factors influencing strength of concrete cores such as core size, length/diameter ratio, drilling direction, curing condition, age and core location are examined experimentally. The relationship between compressive strength and rebound number and ultrasonic pulse velocity are also investigated depending on some factors such as size, age and curing. The thesis consists of six chapters and one appendix. First chapter is introduction. In the second chapter, ' some information about concrete quality control and methods for estimating strength of concrete are given. In the third chapter, factors influencing strength of cores and relationship between core strength and actual strength. In the fourth chapter, precautions in the production of test specimens are explained. The test programme applied in this study is given in the fifth chapter. In the sixth chapter, experimental results of this study are discussed. In the seventh chapter, the results obtained from this study is summarized. This chapter is followed by the list of references and an appendix. XIV