Hava trafik sistemi değerlendirme ölçütleri
Figures merit for air traffic system evaluation
- Tez No: 163134
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDAN CAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İİ DOKTORA TEZ ÖZÜ HAVA TRAFİK SİSTEMİ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ Suat USLU Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2005 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aydan CAVCAR Her sistemin belirli amaçlan vardır ve sistemler bu amaçlara ulaşmak için faaliyet gösterirler. Bir sistemin amaçlarına hangi ölçüde ulaştığının belirli sürelerde ölçülmesi, başka bir ifadeyle değerlendirilmesi gerekir. Bunun için de çeşitli değerlendirme ölçütlerine ihtiyaç duyulur. Hava trafik sistemlerinin de belirli olan amaçlarına ne derece ulaştığının saptanması, yani değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için de bazı değerlendirme ölçütlerine gereksinim vardır. Bu çalışmada, hava trafik sistemleri için değerlendirme ölçütlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için önce ulaştırma sistemi ve havayolu ulaştırma sistemi ele alınmış ve bir alt sistem olarak hava trafik sisteminin bu sistemler içindeki konumu belirlenmiştir. Daha sonra hava trafik sistemi girdi-çıktı-süreç akışı açısından incelenmiştir. Bu kapsamda hava trafik yönetimi kavramı ve işlevleri anlatılmıştır. Son olarak, hava trafik sistemleri için çeşitli değerlendirme ölçütleri geliştirilmiş ve bu ölçütler EUROCONTROL üyesi 16 ülkenin hava trafik sistemleri üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT FIGURES OF MERIT FOR AIR TRAFFIC SYSTEM EVALUATION Suat USLU Civil Aviation Management Anadolu University Institute of Social Sciences, June 2005 Advisor: Assistant Prof. Dr. Aydan CAVCAR Every system has specific goals and effort for reaching these goals. There is an obligation to measure, in the other word to evaluate for the specific periods however system reaches own goals. For this reason, various figures of merit are required. There is a requirement to determine, namely to evaluate however air traffic systems reach to specific goals too. For this reason, certain figures of merit are required. Thesis' purpose is figures of merit for air traffic systems are improved. For this purpose, firstly transportation system and air transportation system are introduced and declared a sub-system, air traffic system's position is determined in these systems. And then air traffic system is studied respect of input-process-output cycle. Within this extent, air traffic management concept and its functions are explained. Finally, miscellaneous figures of merit are improved for air traffic systems and these are tested on air traffic systems of EUROCONTROL's 16 member states.