Türk basınının okurlarını bilgilendirmesi açısından Avrupa Birliği zirve dönemlerine (Lüksemburg, Helsinki, Selanik) ilişkin haberlerin nicel ve nitel çözümlemesi
A quantitative and qualitative analysis of the news on European Union summits (Lüxembourg, Helsinki, Salonika) in terms of informing the readers by the Turkish press
  1. Tez No: 163138
  2. Yazar: ERHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJDET ATABEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
DOKTORA TEZ OZU TÜRK BASINININ OKURLARINI BİLGİLENDİRMESİ AÇISINDAN AVRUPA BİRLİĞİ ZİRVE DÖNEMLERİNE (LÜKSEMBURG, HELSİNKİ, SELANİK) İLİŞKİN HABERLERİN NİCEL VE NİTEL ÇÖZÜMLEMESİ Erhan ARSLAN Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Doç. Dr. Nejdet ATABEK Bu çalışma, Türk basınının okurlarını Avrupa Birliği (AB) konusunda bilgilendirme düzeyini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde; Lüksemburg, Helsinki ve Selanik Zirvesi dönemlerinde, Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde yer alan AB konulu haberler içerik ve söylem analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler; basının niceliksel olarak AB ve Türkiye-AB ilişkilerine önem verdiğini, AB konulu birçok haberin Türk basınında yer aldığını fakat okurların niteliksel anlamda AB ve AB Müktesebatı hakkında bilgilendirilmediğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, nicel ve nitel çözümlemelerin sonuçlan; farklı mülkiyet yapısına sahip gazetelerin AB'ye farklı bakış açılarıyla yaklaştığını, resmi kaynakların söyleminin haberler üzerinde etkili olduğunu ve haberlerde genelde Türkiye-AB ilişkilerindeki sorunlar ve beklentiler üzerinde bir yoğunlaşmanın olduğunu da ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Türk basınının; Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için önemli bir unsur olan AB Müktesebatı'na uyum konusunda ve üyelik sonrasında Türk toplumunu bekleyen tablo konusunda okuyucularına daha fazla bilgi içeren haberleri sunması bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A QUANTITATIVE AND QUALITATIVE ANLYSIS OF THE NEWS ON EUROPEAN UNION SUMMITS (LUXEMBOURG, HELSINKI AND SALONIKA) IN TERMS OF INFORMING THE READERS BY THE TURKISH PRESS Erhan ARSLAN Graduate Department of Journalism Anadolu University Social Sciences Institute, February 2005 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Nejdet ATABEK This work has been prepeared in order to gauge the succes of the Turkish Press in its attempt to inform their readers about the Europan Union (EU). For this, the news that appeared on the daily papers is Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman about EU have been evaluated with the content and discource analysis technics. The news have covered the Luxembourg, Helsinki and Salonika summits. The data obtained show that the press lends importance to EU and Turkey-EU Relations quantitatively, that quite a few news on EU appear on the Turkish Press, but that qualitetively it did not informe their readers on EU and EU adjustmant laws. Also, the results of the qualitative and quantitative analysis show that daily papers with different ownership structure, approach EU differently, that the discource of offacial sources impact the news and that the news focus on issues and expectations from Turkey-EU Relations. Thus the Turkish Press should give more informative news to their readers over the issue of adjustment to EU laws which is an important factor for Turkeys membership into the EU and, what is to come after the country is accepted into the EU.