M.Ö.4. yüzyılda Güneybatı Anadolu anıtsal mezar mimarisi
The monumental tomb architecture of southwest Anatolia in 4. century B.C.
- Tez No: 163139
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ M.Ö. 4. YÜZYILDA GÜNEYBATI ANADOLU ANITSAL MEZAR MİMARİSİ Erkan Recep SAĞNAK Arkeoloji Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Sabri ALANYALI Modern Türkiye'nin güney batı kısmında antik dönemde Lykia ve Kana olarak bilinen bölgeler yer almaktadır. Daha erkene inen yerleşim alanları bulunmasına rağmen bu bölgeler özellikle Hitit döneminde kendilerini göstermeye başlamışlardır. Özellikle bu dönemde Luqqa adıyla anılan halkın Lykia kelimesinin kökenini oluşturduğu bilinmektedir. M.Ö. 1. bin yılın ortalarında ortaya çıkan bölgesel hanedanlar Lykia Bölgesi'nde belirgin bir güce sahiptirler. Pers egemenliğinin başlamasıyla birlikte Karia ve Lykia Bölgeleri'nde, bu hanedanlar iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Perslere bağlı olarak varlıklarım sürdürmüşlerdir. Bu dönem İçinde özellikle ön plana çıkan Xanthos hanedanlığı, anıtsal mezar mimarisinin gelişim aşamasında çok önemli bir yer tutan hükümdar mezarlarına sahiptir. Karakteristik Lykia mimari özelliklerinin yanı sıra, Mısır, Pers ve Yunan etkileri de taşıyan bu anıt mezarlardan bilinen en uzun Lykçe metnine sahip olan Yazıtlı Dikme Mezar Anıtı ve farklı bir anlayışın eseri olan Nereidler Mezar Anıtı özellikle ilgi çekicidir. M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısına tarihlenen bir diğer mezar anıtı Trysa Heroonudur. Xanthos hükümdarlığı ile her hangi bir bağının olup olmadığı bilinmeyen bir başka beye ait olan bu mezar kendisini çevreleyen bir peribolos duvarının içinde iki katlı olarak yükselmektedir. Xanthos yönetiminin etkisini kaybetmesinden sonra Pers yönetimine karşı bağımsızlık yanlısı bir politika izleyen Limyra beyi Perikles'de bir Yunan tapmağı modeline sahip olan anıt mezarıyla gücünü vurgulamak istemiştir.Ill Pers İmparatorluğunun Karia satrapı olan Maussollos, Lykia Bölgesi'nin yönetiminde zamanla söz sahibi olmuş ve yeni kurduğu Halikaraassos kentinde, boyutları ve süslemeleriyle dünyanın 7 harikasından birisi sayılacak olan anıt mezarın inşaasına başlamıştır. Maussolleion adıyla anılan bu mezarın ismi günümüz dillerine“Mozole”olarak geçmiş ve varlığım sürdürmeye devam etmektedir. Tüm bu anıt mezarlar kendi bulundukları bölgelerin genel mimari özelliklerinin yanı sıra antik dünyanın diğer önemli uluslarına ait olan pek çok mimari özellikleri de kullanmış ve hem yerleştirildikleri konumlan, hem de mimari ve heykeltıraşi süslemeleriyle gücün ve ölümsüzlüğün sembolü olarak gösterilmişlerdir. Ayrıca bu hükümdarlar kahramanlaştırılarak siyasal ve dini birer simge durumuna gelmiş olabilirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In southwestern Turkey of today, there are two regions which had been known as Lycia and Caria in the ancient times. Those regions had started to appear mainly throughout Hittite era, although earlier settlements were found. It is known that the origin of the word 'Lycia' was composed by people, Luqqa by name, who lived in the era. Local dynasts, which had arosen in the middle of /the first millennium BC, had significant power, specially on Lycia region. After Persian domination had begun, those dynasts in Caria and Lycia had independent domestic policy, but their foreign policies was controlled by Persians. In that era prominent Xanthos dynasty had possesed some dynastic tombs which had great importance during the development phase of monumental tomb architecture. Besides characteristic Lycia architectural features and Egyptian, Persian, and Greek influences, these monumental tombs, in particular Inscribbed Pillar which to the best of our knowledge has the longest Lycian text, and Nereid Monument, a product of a different perspective, are significantly important. Another monumental tomb, which come from the first half of fourth century BC, is Trysa Heroon. This monumental tomb, belonging to a dynastie which had not had a mark connecting itself to Xanthos dynasty, has two storeys and is rising in a peribolos wall surrouding the tomb. Limyra Dynasty, which preferred independence supporter political strategy against Persian Government after Xanthos Dynastie had lost its domination, built a monumental tomb, adopting Greek temple model, to show its power. Maussollos, Caria Satrap of Persian Empire, began to play influencial part in governing of Lycia and started to construct a new monumental tomb, which is now one the 7 wonders of the world due to its adornment and sizes, in his newly-constituted city, Halicarnassos. Maussolleion, name of the tomb, is translated into modern languages as mausoleum, then it continues its existance. In addition to general architectural features of their hometowns, all these monumental tombs used numerous architectural features and technics of other considerable nations of the ancient world, and refferring both places where they were located and their sculptural adornment they were shown as the symbols of immortalityIV ABSTRACT In southwestern Turkey of today, there are two regions which had been known as Lycia and Caria in the ancient times. Those regions had started to appear mainly throughout Hittite era, although earlier settlements were found. It is known that the origin of the word 'Lycia' was composed by people, Luqqa by name, who lived in the era. Local dynasts, which had arosen in the middle of /the first millennium BC, had significant power, specially on Lycia region. After Persian domination had begun, those dynasts in Caria and Lycia had independent domestic policy, but their foreign policies was controlled by Persians. In that era prominent Xanthos dynasty had possesed some dynastic tombs which had great importance during the development phase of monumental tomb architecture. Besides characteristic Lycia architectural features and Egyptian, Persian, and Greek influences, these monumental tombs, in particular Inscribbed Pillar which to the best of our knowledge has the longest Lycian text, and Nereid Monument, a product of a different perspective, are significantly important. Another monumental tomb, which come from the first half of fourth century BC, is Trysa Heroon. This monumental tomb, belonging to a dynastie which had not had a mark connecting itself to Xanthos dynasty, has two storeys and is rising in a peribolos wall surrouding the tomb. Limyra Dynasty, which preferred independence supporter political strategy against Persian Government after Xanthos Dynastie had lost its domination, built a monumental tomb, adopting Greek temple model, to show its power. Maussollos, Caria Satrap of Persian Empire, began to play influencial part in governing of Lycia and started to construct a new monumental tomb, which is now one the 7 wonders of the world due to its adornment and sizes, in his newly-constituted city, Halicarnassos. Maussolleion, name of the tomb, is translated into modern languages as mausoleum, then it continues its existance. In addition to general architectural features of their hometowns, all these monumental tombs used numerous architectural features and technics of other considerable nations of the ancient world, and refferring both places where they were located and their sculptural adornment they were shown as the symbols of immortality