Uluslararası doğrudan yabancı sermaye turizm yatırımları ve oli paradigmasının yansımaları
International foreign direct tourism investments and the reflections oli paradigm
- Tez No: 163151
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ULUSLARARASI DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE TURİZM YATIRIMLARI VE OLI PARADİGMASININ YANSIMALARI Meltem CABER Turizm Ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman: Prof. Dr. Güven SEVİL Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde sermaye ve girişimci kapasitesinin sınırlı miktarda olması sebebiyle, devlet yönetimleri yatırımda öncelikli sektör veya sektörler belirleyerek, yabancı sermaye yatırımlarını ülkelerine çekmeye çalışmaktadırlar. Yabancı sermaye yatırımları, kimi iktisatçılar tarafından ülkelerarası gelişmişlik farklılıklarının başlıca nedeni, kimilerine göre ise milli gelişmenin sağlanabilmesi açısından bir zorunluluktur. Ancak bu tür yatırımlarda söz konusu ülkenin kendine özgü makro ekonomik gerçekleri esas alınırsa ve tanınan teşvikler uzun dönemli kalkınma planlarına paralel sonuçlar yaratırsa, ülke ekonomisi olumlu bir şekilde etkilenmektedir. Bu çalışmada; özellikle doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve turizm endüstrisi açısından taşıdıkları önem ele alınmıştır. Yabancı yatırımcıların yatırım kararlarını alırken hangi unsurları daha fazla göz önünde bulundurduklarım belirlemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda OLI Paradigmasının geçerliliğini test etmek amacıyla çokuluslu zincir otel işletmelerine yönelik bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Foreign direct investments (FDI) are the basic necessities for the economicaly developing countries as their investment and enterpreneur resources are quite limited in comparison to the developed countries. The mentioned kind of investments -especially at tourism sector- are supposed to be helpful for empowering the country's economical situation considering they had been carried out in accordance with the national realities. One of the theory about FDI is the“OLI Paradigm”which assumes Ownership, Location and Internalization are the basic investment factors for the multinational companies. The aim of the thesis is also explaining and testing to the tourism investments in principle of this theory.