İşletmelerde küçülme ve dış kaynaklamanın verimlilik üzerindeki etkileri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndaki uygulaması
The effects of downsizing and outsourcing of business productivity and studies in Türkiye Taş Kömürü Kurumu
- Tez No: 163150
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN DALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE KÜÇÜLME VE DİŞ KAYNAK KULLANIMININ VERİMLİLİK ÜZERİNE ETKİLERİ VE TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU'NDAKİ UYGULAMASI Elvan ÖZKANDEMİR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2005 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Figen DALYAN Bütün gelişmiş ülkelerin kalkınmasında kaynakların verimli olarak kullanılması önemli bir rol oynamıştır. Bu gerçekten hareketle işletmelerde verimlilik artırıcı yöntem arayışları giderek yoğunlaşmıştır. Son 20-25 yıldır küçülme ve dış kaynak kullanımı verimlilik arttırıcı çareler olarak görülmektedir. Giderek büyüyen, kadroları etkisizleşen ve hantallaşarak yönetilmesi zorlaşan işletmeler küçülme yoluyla asıl uzmanlık alanı olan faaliyetler üzerinde yoğunlaşmışlardır. Yardımcı hizmetler ise dış kaynaklama yoluyla daha ekonomik ve rasyonel bir şekilde karşılanmaktadır. Yüksek lisans tezi olan bu çalışmada "İşletmelerde küçülme ve dış kaynaklamanın verimlilik üzerindeki etkileri incelenmektedir. Küçülme, dış kaynaklama ve verimlilik hakkında genel ve teorik bilgiler sunulmuştur. Seçilen işletmedeki küçülme ve dış kaynaklama uygulamaları araştırılmış ve bu uygulama sonucu verimlilikte olumlu gelişmeler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Using the resources productively played important role in development of all developed countries. Based on the truth, searches for methods increasing the productivity.n businesses intensified further. Downsizing and outsourcing have been regarded as the solutions to increase the productivity in last 25 years. The business entities that has grown, the staff of which became ineffective an that were hard to manage after being clumsy have been focused on their core skills and competitiveness by downszing. The suplementary services can be economically and ratitionaly covered by means outsourcing. In these master's degree thesis“The effects of downsizing and outsourcing of business on productivity”is studied. General and theoretical information is given about downszing and outsourcing. It was established positive results for productivity by researching in selected business.