Ülseratif kolit olgulaında ortalama trombosit hacmi ve retiküle trombosit düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of mean platelete volume and reticulated plateled in ulcerative colitis patients
- Tez No: 163164
- Danışmanlar: PROF.DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tanımlama İBH çevresel, genetik, immun ve mikrobiyal faktörlerin etkileşiminden ortaya çıkıyor gibi görünmektedir. Son kanıtlar İBH'daki doku hasarının büyük bir kısmının immün yanıtın düzensizliğinden oluşmadığı bununla birlikte diğer hücresel sistemlerin aktif katılımının olduğunu gösterilmiştir. Trombosiüer akciğer ve kemik iliği megakaryositierinin stoplazmasından kaynaklanan immün olmayan çekirdeksiz hücrelerdir. Son on yılda trombositlerin primer hemostatik fonksiyonlarına ek olarak İBH gibi birçok farklı inflamatuvar hadisede aktif bir rol oynadıkları gösterilmiştir. Amaç Bu çalışmada; Retiküle Trombosit ( RT ) ve ortalama trombosit hacminin ( OTH ) nin ÜK aktivitesini değerlendirmede yararım araştırmayı ve RT oranını değerlendirerek trombositlerin kinetiği hakkında dolaylı bir bilgi edinmeyi amaçladık. Yöntem Ortalama yaşlan 51.62 ± 18.36 olan 13 erkek, 3 bayan toplam 16 aktif ÜK grubunda, ortalama yaşlan 47.85 ± 11.83 olan 11 erkek, 10 bayan toplam 21 inaktif ÜK grubunda ve ortalama yaşlan 44.8 ± 6.87 olan 12 erkek, 8 bayandan oluşan kontrol grubunda tam kan sayımı, C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı ve RT oram ölçüldü. Ülseratif Kolit aktivitesi Truelove- Witts kriterlerine göre değerlendirildi ve tüm tedaviler, hastalık süresi ve hastalığın intestinal bulgulan kaydedildi. Sonuçlar Aktif ÜK'li hastalarda inaktif ve sağlıklı kontrollerle karşdaştırüdığında ortalama trombosit sayısı ve lökosit sayısı artmıştı. OTH aktif hastalarda inaktif hastalar ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede azalmıştı. RT oram sağlıklı kontrollere karşılık aktif ve inaktif hasta gruplannda anlamlı derecede azalmıştı ve bu iki grubun birbiri arasında anlamlı fark yoktu. Hemoglobin konsantrasyonu, aktif ÜK hastalarında inaktif hastalara ve sağlıklı kontrollere karşılık anlamlı derecede azalmıştı. Bildiğimiz kadanyla bu çalışma, literatürde ÜK ve RT oram ile ilgili ilk çalışmadır. ÜK'de aktivite değerlendirmesinde kullanılan . artmış CRP, ESR ve trombosit gibi parametreler yanında düşük RT değerlerinin kullanımının klinik anlamı henüz bilinmemektedir. ÜK'de saptanan düşük trombosit hacmi ve RT değerlerinin sebebine yönelik hem periferik dolaşımdaki trombosit anormalliklerini hem de ÜK'deki inflamatuvar sürecin megakaryopoez üzerine olan etkisini araştıran çalışmalar planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction Inflammatory bowel disease ( IBD ), appear to result from combined interaction of environmental, genetic, immune and microbial factors. Recent evidence suggests that tissue injury in IBD is not exclusively the outcome of dysregulated immune response, but also involves the active participation of other celluler system. Platelets are anuclear nonimmun cells derived from the cytoplasm of bone marrow and pulmonary megakaryocytes. During the last decade it has become evident that, in addition to their primary hemostatic function, platelets also play an active role in a variety of inflammatory processes such as IBD. Aim In this study, we investigated whether the mean platelet volume and reticulated platelets ( RP ) would be useful markers in the evaluation of Ulcerative Colitis activity and we also aimed to gain indirect information about the platelets kinetics by assessing the proportion ofRP. Methods Complete blood count, C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, proportion of RP were measured in 13 male and 3 female active UK patients with 51.62 ± 18.36 of mean age, 11 male, 10 female inactive UK patients with 47.85 ± 11.83 of mean age and 12 male, 8 female healthy blood donors with 44.8 ± 6.87 of mean age. UC activity assessed by Truelove- Witts criteria in patients with UC and all medications, disease duration, intestinal manifestation of UC were noted. Results Mean platelet and leucocyte count were increased in patients with active compared to inactive UC or healthy donors. Mean platelet volume was significantly decreased in patients with active compared to inactive and healthy donors. Proportion of RP was significantly decreased in active and inactive UC groups compared to healthy donors while there was no significant difference between active and inactive UC patients. Hemoglobin concentration was significantly decreased in active UC patients compared to inactive UC and healthy donors. To our knowledge this is the first study about proportion of RP with UC in literature. ESR, CRP and platelet count are well known activity parameters in IBD. However, the role of low RT values have not been determined clinically. Further studies are needed to evaluate the role of platelet abnormalities and changes in megakaryopoiesis caused by inflammatory state on low MPV and low RT values during the course of UC.