Klinik ve subklinik hipotiroidili hastalarda plazma trombin ile aktive edilebilir fibrinolizis inhibitörü (TAFI) antijeni düzeyleri ve levotiroksin replasmanı ile değişimi
Plasma thrombin activitable fibrinolysis inhibitor antigen levels in overt and subclinical hypothyroidism and alteration with levothyroxine treatment
- Tez No: 163163
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hipotiroidinin hemostaz üzerindeki etkileri günümüzde henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Literatürde hem kanamaya eğilim hem de hiperkoagulabilite durumları bildirilmiştir. Farklı çalışmalarda hipotiroidili hastalarda azalmış ve artmış fîbrinolitik aktivite gösterilmiştir. Trombin ile aktive edilebilir fibrinolizis inhibitörü (TAFI) son dönemde insan plazmasmdan izole edilmiş potent bir fibrinolizis inhibitörüdür. Literatürde Mpotkoidinin plazma TAFI düzeyleri üzerine etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı klinik ve subklinik hipotiroidide plazma TAFI antijeni düzeylerinin belirlenmesi ve levotiroksin tedavisinin bu düzeyler üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma yaş ve cinsiyet yönünden benzer 30 klinik, 30 subklinik hipotiroidili hasta ve 30 sağlıklı kontrol olgusu ile gerçekleştirildi. Hipotiroidili hastaların kan örnekleri levotiroksin tedavisi öncesinde ve levotiroksin replasmanı ile ötiroidi sağlanmasından bir ay sonra alındı. TAFI antijen düzeyleri uygun ELISA kitleri kullanılarak ölçüldü (Affinity Biologicals; Ontario, Kanada). Lipid parametreleri ve hastaların antropometrik ölçümleri de kaydedildi. Tam anında hem klinik hem de subklinik hipotiroidi grubunda kontrol grubundan daha yüksek TAFI antijeni düzeyleri vardı (p50 mU/L) dışında levotiroksin replasmanı sonrası TAFI düzeyleri hipotiroidi ve kontrol grupları arasında benzer bulundu (p>0,05). Ağır hipotiroidi grubunda ise ötiroidi sağlandıktan sonra da kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek TAFI değerleri saptandı. Sonuçlanınız hipotiroidide tromboz ve kardiyovasküler hastalık riskinde artışa neden olabilecek bir hipofibrinolitik durumu desteklemektedir. Levotiroksin replasmanı ile tiroid fonksiyonlarının normalizasyonu hipotiroidide var olan fîbrinolitik defektin düzeltilmesinde etkili görünmektedir. Ağır hipotiroidili hastalardaki kontrol grubundan daha yüksek tedavi sonrası TAFI düzeyleri, tiroid hormonu eksikliğinin derecesi ile ilişkili olabilir. Bununla birlikte bu hastalardaki yüksek TAFI düzeyleri ötiroid periyodun kısa olmasına bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The influence of hypothyroidism on haemostasis is still not very well understood. Bleeding tendency but also hypercoagulable states have been reported. Decreased and increased fibrinolytic activity in hypothyroid patients has been shown in several studies. Thrombin activitable fibrinolysis inhibitor (TAFT) is an inhibitor of fibrinolysis, which has been recently isolated from human plasma. To our knowledge, no studies into the effect of hypothyroidism on plasma TAFI levels have been reported. The aim of our study was to determine plasma TAP! antigen levels in overt and subclinical hypothyroidism and to investigate the effect of levothyroxine treatment on TAFI levels. The study was performed in age- and sex- matched 30 overt hypothyroid, 30 subclinical hypothyroid patients and 30 healthy controls. Blood samples were obtained from patients with hypothyroidism before levothyroxine replacement and one month after achieving a euthyroid state with levothyroxine. TAFI antigen levels were measured using available ELISA kits (Affinity Biologicals; Ontario, Canada). lipid parameters and antropometric findings were also recorded. Both of overt and subclinical hypothyroid groups had higher TAFI antigen levels than control group at the time of diagnosis (p0,05) except the patients with severe hypothyroidism (TSH>50 mU/L).