Behçet hastalığında ve toplumda oral aftların özellikleri
- Tez No: 163177
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Behçet hastalığındaki oral aftlann klinik karakterleri üzerine yapılmış birkaç çalışma mevcuttur. Standart sorgu formu kullanarak Uluslararası Çalışma Grubu tam kriterlerini dolduran 202 Behçet hastası (107 erkek/95kadın, yaş ortalaması 35.8 ±10.8 yıl) ve 199 sağlıklı yetişkin (106 erkek/ 93 kadın, yaş ortalaması 33.2 ± 1 1.6 SD yıl) çalışmaya alındı. Klinisyen tarafından oral ülserlerin büyüklüğü, ağrı şiddeti ve sigara ile ilişkisi soruldu. Oral ülserler minör (< 1 cm), majör (>1 cm) ve herpetiform (çok sayıda küçük ülser) olarak derecelendirildi. Behçet hastalan klinisyen tarafından görüldüklerinde 77'sinde (% 38.1) oral aft varken kontrol grubundan 10 kişide (% 5) oral aft mevcuttu. Her iki grupta da oral aft sıklığında kadın ve erkek arasında farka rastlanmadı. Behçet hastalarında kadınlar (% 23.7) erkeklere göre (% 5.1) daha fazla major afta sahipti (p=0.020). Kadınlar erkeklerle kıyaslandığında Behçet grubunda (p=0.000) ve kontrol grubunda (p=0.017) daha çok ağrılı aftlara sahipti. Behçet hastalarında sigaranın oral aftlan azalttığı bilinmektedir. Bizim çalışmamızda da sonuçlar bunu destekler nitelikteydi. Sigara içenlerde 23/87 (% 26.4) oranında aft görülürken hiç içmeyen veya bırakanlarda 54/1 15 (% 46,9) oranında aft görüldü (p=0.003). Behçet grubunda regresyon analizi ile sigaranın etkisi olmaksızın kadın cinsiyetin daha ağrılı aftlarla ilişkili olduğu saptandı (p=0.000).Sonuç: Behçet hastalığı için endemik bir bölgede poliklinikte vizit sırasında hastaların yaklaşık % 40'ında oral aft bulunmaktadır. Behçet hastalığının diğer bulgularının tersine, oral aftlar kadınlarda daha şiddetli olup bunun sigara alışkanlığı ile ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Studies looking at clinical characteristics of OU of BS have been few. Using a standard questionnaire we prospectively surveyed 202 BS patients (107 males/95 females, aged 35.8 ±10.8 years) all fulfilling the ISBD criteria for BS and attending a dedicated outpatient clinic along with 199 apparently healthy individuals (106 males/ 93 females, aged 33.2 ± 1 1.6 SD years). Hie questionnaire sought specific information about the size and the severity of the ulcers and their relation to smoking habits. Hie oral ulcers were graded as minor (< 1 cm), major (>1 cm) and herpetiform (multiple recurrent crops of small ulcers). 77 (38.1%) of BS patients had oral ulcers at the time they were seen (5% among the controls) while the frequency of oral ulceration between the males and the females did not differ among the patients and the controls. Female BS patients had more major oral ulcers (23.7%) than the male patients (5.1%) (p=0.020). Also females had more painful ulcers compared to males among both the patients (p=0.000) and the controls (p=0.017). Smoking lessens the number of oral ulcers in BS. This was also apparent in the current study where 23 of 87 (26.4%) patients who had smoked had OU compared to 46.9 % (54/1 15) of the patients are never or ex smokers (p=0.003). Logistic regression analyses showed that being a female, irrespective of smoking, was associated with more painful ulcers (p= 0.000) among the patientsConclusions: About 40 % of patients attending a BS clinic in an endemic area for BS had OU ulcers at the time of a clinic visit. Contrary to most of the other manifestations of BS, oral ulceration is more severe among the female patients and this is not related to smoking habits.