Sarkoidozlu hastalarda spirometri bulguları ve DLCO ile hastalık süresi ve radyolojik evreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 163176
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL YANARDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Dahiliye Anabilim Dalı, Genel Dahiliye-Akciğer Biriminde takip edilen 63 sarkoidoz hastası alındı. Bu hastaların 2000 ve 2004 yılları arasında yapılan solunum fonksiyon testleri retrospektif olarak incelendi. Solunum fonksiyon testleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Solunum laboratuvarında yapıldı. Hastalar Siltzbach evrelemesine göre evre 1 ve evre2+3 olarak ayrıldı. DLCO, DLCOA/A, FVC, FEV1, FEV1/FVC ve PEF parametrelerine bakıldı. Evreler arasında bu parametreler açısından anlamlı fark bulunmadı. Sadece FEV1, Evre 1'de Evre2+3'e göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hastalık süresi ile evreler arasında ilişki bulunmadı. Bu bulgu muhtemelen hastalığın selim seyrinden dolayıdır. Hastaların ortalama yaşı ile evreler arasında ilişki bulunmadı. Yabancı literatürü incelediğimizde oldukça fazla sayıda sarkoidozun solunum fonksiyonlarına etkisini inceleyen yayın bulduk. Bu yayınlarda Evre 3 ve 4'de restriktif bozukluk ve DLco azalmasının Evre 1ve 2'ye göre çok daha şiddetli olduğu belirtiliyor. Ancak evre 1 ve 2 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı belirtilmemiş. Halbuki röntgenografik olarak 2 evre arasında çok önemli fark var. Evre 1'de parankim normal gözükürken evre 2 kendisini parankim infiltrasyonu ile belli eder. Buna rağmen SFT parametrelerinde anlamlı farklılık saptanmaması dikkat çekici bir hususdur. Türkiye'de yapılmış yayınlar ise az sayıda ve çelişkilidir. Fakat yapılmış 2 çalışmada(Erdinç ve Enver Yalnız) bizim çalışmamıza kısmende olsa benzer sonuçlar bulunmuştur. Bu çalışmalarda da Evre 1 ve 2 arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Evre 1 ve 2 arasında akciğer fonksiyonları açısından fark olmamasının muhtemel sebebi henüz fibrozis gelişmemesi ve inflamasyonun şiddetinin aynı olması olabilir. Çok kuvvetle muhtemeldir ki Evre 2'de görülen parankim infiltrasyonu solunum fonksiyon bozukluğuna ilave bir katkıda bulunmuyor.Evre 1 ve 2 arasındaki farkların daha iyi anlaşılabilmesi ve hastalığın Türkiye'deki prevalansını öğrenmek için çok merkezli ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
For this study, a group of 63 patients who had a diagnosis of sarcoidosis and were monitored in Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, General Internal Medicine Pulmonary Unit were taken. We retrospectively investigated the patients' the pulmonary function tests (PFT) that have been performed between 2000 and 2004. PFTs were conducted in Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department Pulmonary Medicine laboratory. The patients were separated into 2 groups according to Siltzbach staging system. The first group was Stage 1 patients. And the second group was stage 2+3 patients. We compared the differences of DLCO, DLCO/VA, FVC, FEV1, FEV1/FVC and PEF between stage 1 and stage2+3 groups. And we found that there was no significant difference between groups. Only FEV1 results in stage 1 were significantly higher than that of the stage 2+3 patients. There was not significant relationship between stages and duration of illness. This is probably because of the self-limiting course. There was no relationship between mean age of patients and stages. In the international literature, there are many articles about sarcoidosis and pulmonary functions. In these articles, we learned that there is serious impairment of pulmonary function tests in stage 3 and 4. Also there is moderate impairment in stagel and 2. But the difference between stage 1 and 2 is not clear. According to the roentgenographic staging system however, there is no parenchymal involvement in stage 1 and we see the parenchymal involvement in stage 2. This has attracted our attention as no significant difference was found in the SFT parameters in spite of these. In Turkey, there are a few articles about this subject and the results are contradictory. But there are similar results between our study and 2 articles(Erdinç and Yalnız). No significant relationship have been found between stage 1 and 2 in these retrospective investigations. In sarcoidosis there is no fibrosis in stage 1 and 2. So this can be the cause of similarity of the two stages. Also inflammatory activity can be the same in two groups. And as a strong probability the parenchymal involvement in stage 2 does not worsen the pulmonary function as an additional factor. We need new researches to learn the cause of similarity in stage 1 and 2. And multicentral investigations must be performed in Turkey to establish the prevalence of the disease.