FISH yöntemi ile insan kaynaklı biyolojik materyallerde cinsiyet tayini
- Tez No: 163319
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
1. ÖZET Adli olaylarda kan lekesinin ait olduğu bireyin cinsiyetinin saptanması önemli bir delil oluşturur. Kurumuş kan lekesinden cinsiyetin doğru tayin edildiğini saptamak için sentromerik X ve Y kromozom probları kullanılarak FISH tekniğinin verimliliği test edildi. Bu çalışmada, Floresan in situ Hibridizasyon (FISH) tekniği ile erkek ve kadın kanı ile hazırlanan örneklerde 1 gün, 1 hafta ve 1 ay süreyle kurutulmuş kan lekelerinden cinsiyeti doğru tayin edildi. Bu teknik doğru, hızlı, hassas ve kolay bir tekniktir. Bir adli laboratuvar tekniği olarak FISH' in bu şekilde uygulanması büyük umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Identification of the gender of an individual from whom a bloodstain is derived represents important evidence in medicolegal cases. The efficacy of fluorescence in situ hybridization (FISH) using chromosome X and Y centromeric probes was tested to determine its ability to identify correctly the gender of extracted dried bloodstains. In this study, FISH correctly identified the gender of 1-day, 1-week and 1 -month-old dried bloodstains in prepared samples of male and or female blood. This technique is accurate, rapid, sensitive and easily performed. This application of FISH as a forensic laboratory technique holds great promise.