Ulaştırmanın iklim değişimine etkisi ve raylı sistem açısından inceleme
  1. Tez No: 547125
  2. Yazar: NURİ METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sera gazı emisyonlarının artmasıyla birlikte dünyamız iklim değişikliği ve küresel ısınma tehditleriyle karşı karşıya kalmıştır. İklim değişikliği üzerine yapılan araştırmalar, küresel çapta etkileri olan ve yerküreyi zamanla tüm canlılar için yaşanmayacak duruma geleceği gerçeğini göstermektedir. Bu nedenle dünya devletleri karbon emisyonunu azaltıcı bazı önlemler almaya karar vermişlerdir. Kyoto Protokolü ve Paris Antlaşması iklim değişimiyle mücadelede en kapsamlı uyum yasalararıdır. İklim değişikliğinin en belirgin etkileri; buzulların eriyerek kutuplara doğru çekilmesi sonucu yüksek dağların tepelerindeki buzulların ve kar örtüsünün azalması, deniz suyu seviyesinin yükselmesi, sıcak hava ve sıcak su seven tropikal bitki ve balıkların kutuplara doğru yayılması, havadaki sera gazlarına karşı hassas olan narin kuş türlerinin azalması, ağaçlardaki yaş halkalarının daha hızlı bir büyüme göstermesi ve Son 1400 yılda, art arda aşırı sıcak yıllar yaşanmasıdır. Iklim değişikliğine neden olan sera gazı salınımlarında ulaştırma sektörünün payı yaklaşık %15 tir. Gelişmekte olan ülkelerin ulaşım ihtiyacı zamanla artacak, bu da ilerleyen senelerde ulaşım kaynaklı karbon salınımlarının daha da artmasına neden olacaktır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar karayolunu kullanan kamyon,otomobil, otobüs gibi araçların karbon salınımı payının tüm ulaşım türleri arasında % 90 civarında olduğunu göstermektedir. Dünya genelinde karayolu kaynaklı karbon salınımını azaltıcı bazı önlemler alınmaktadır. Biyoyakıt kullanımı, taşıt emisyon kriterleri, elektrikli araç teknolojisinin gelişmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Ulaştırma kaynaklı karbon salınımlarını azaltılmasında insan tercihleri önemli bir yere sahiptir. Insanların kişisel otomobilleri yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri gerekir. Raylı sistemlerin kullanılması, bisiklet kullanımı, otomobillere vergilendirme getirilmesi, biyolojik yakıt kullanılması, enerji verimliliğindeki çalışmalar ilk akla gelen çözüm önerileridir. Ulaşım aslında şehir hayatının ve şehirlerin gelişmesinin aracı unsurlarından biridir. Ulaşımın temelinde insanın yer değiştirmesi vardır. Bundan dolayı, ulaşım gelişim süreçlerinde, insanların hareketliliği önem arz etmektedir. Dolayısıyla taşıtlardan daha çok insan hareketliğini sağlayabilecek ulaşım yapısı düşünülür. Örnek olarak, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul sürekli olarak göç almaktadır ve büyüyen bu şehirdeki nüfus sürekli hareket halindedir. Nüfusun artmasıyla ulaşım ihtiyacı artmakta bu da araç sayısının artmasına neden olmaktadır. Tüik den alınan verilere göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 2018 Mayıs ayı sonu itibarıyla 22 milyon 645 bine ulaşmıştır. Bu taşıtların %54,3'ünü otomobil, %16,4'ünü kamyonet, %13,9'unu motosiklet, %8,2'sini traktör, %3,7'sini kamyon, %2,2'sini minibüs, %1'ini otobüs, %0,3'ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında iklim değişikliği ve ulaştırmanın iklim değişikliğine etkisi, ulaştırma türlerinin farklı etkileri, azaltma önerileri ve ilgili yasalar hakkında araştırma yapılmıştır. Küresel ısınmanın ne olduğu, etkileri, gelecekte bizleri nelerin beklediği açıklanarak, Ulaştırma türleri iklim değişimi açısından kıyaslanıp, emisyon azaltılması için öneriler getirilmektedir. Ulaşım türleri ile ilgili elde deilen veriler bu husustaki değerlendirilmesi yapılıp, raylı sistemlerin iklim değişimini azaltma sağlamak açısından önemi ve başlıca avantajları karşılaştırma yöntemi ile değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our world has been faced with the threat of global climate change and global warming by the increase of greenhouse gas emissions. Hereby, climate change and the effect of transportation on climate change is examined by the context of this thesis. Researches carried out on climate change has proved the fact that its effects are global and in the future it will transform the earth such that life will no longer exist for any living being. Therefore, governments of the world have decided to take some measures to reduce carbon emissions. The Kyoto Protocol and The Paris Agreement are the most comprehensive compliance laws to struggle and fight against climate change. These laws will be examined in this thesis. The most obvious effects of climate change are; glaciers on the poles and over the high mountains melting, ice cap on the north pole and south pole decline, snow cover on the hills decline, sea levels rising, heat and hot water-loving tropical plants and fish spreading towars the poles, decrease of delicate bird species which are sensitive to atmospheric greenhouse gases, tree rings showing a faster growth and experiencing more than a few years of extreme heat in the last 1400 years. However, in the upcoming years, it is expected that the catastrophic disasters related to climate change will arise. As the scientific researches show, anthropogenic climate change will have adverse effects on all living creatures in our planet's ecosystems. Also human life will be under threat of climate change effects. Water resources and agricultural fields will face with drought, deteriorative weather conditions will destroy settlements and adaptation to these problems will be required. The environmental damage, resultant of the changing conditions will occur severely in developing countries, which have small contribution to carbon footprint because of their scarce resources. So, defining the interaction between landscape and climate properly and removing landscape elements that effect the climate adversely, is necessary for mitigating climate change. The success of Industrial Revolution caused a broad difficulty exceeding carrying capacity of ecosystems. For this reason, public awareness on climate change should be created by forms of visual respresentation such as scientific images and visual fiction products; natural landscapes should be preserved, cultural landscapes should be sustainably designed and alternative energy resources should be used, in order to prevent the ecosystems being destroyed by anthropogenic climate change effects on landscape. As a result of a thorough analysis of academic articles, reports, climate models and visual media products, it is concluded that the emissions should be mitigated. Observing the climate change effects on landscape through visual products, can create new perspectives in environmental and social policies. Not only governments but also individuals should attempt to build mitigation strategies to reduce emissions and explore alternative methods for producing energy. People with climate change xxiii awareness should aim to warn others with the help of environmental activism, and build new forms of ecological living in order to achieve a more sustainable ecology and economy. According to the data obtained, some solutions can be suggested, such as, reducing the number of old fleet vehicles on the road, adding new vehicles which have emission abatement technologies and low fuel consumption, using the alternative energy resources, incresing the use of public transportation systems, creating new transportation options alternative to road transport, regulating the traffic, adapting supplementary taxation system for high fuel consumption, approval of legal arrengement for optimizing the vehicle performance. Therefore, it is expected that a significant improvement can be achived by putting these suggestions into practice. The share of the transportation sector in the greenhouse gas emissions that cause climate change is about 15%. The transportation needs of developing countries will increase over the years and this will lead transport-induced carbon emissions increase further in the coming years. Researches and studies have shown that trucks, cars and busses and such motor vehicles using the highway road has the share around 90% of all transportation carbon emissions. Some carbon reducing actions area taken around the world. Biofuel use, vehicle emissions criteria are being studied, such as the development of electric vehicle technology. But these studies are inadequate. Human preferences have an important place in reducing carbon emissions caused by transportation. Instead of personal cars people should prefer public transport. The use of the rail system, use of bicycles, the introduction of taxation on cars, the use of bio-fuels, works in energy efficiency are the proposed solutions that come to mind at first. This proposals are examined by this thesis. Social, individual and communicational needs of people require moving and changing their place, which is called mobility and transportation. Mobility is actually one of the elements of development of urban life and cities. On the basis of transportation there lies mobility. Therefore, the structure that ables human mobility is considered more than transportation itself. For example, Istanbul is one of the most populous cities in the world permanently growing by the immigrants constantly. The increasing transportation needs of the population increases, and this causes an increase in the number of vehicles. There are millions of vehicles in the city that hosts millions, and millions of individuals and mass transportation problems associated with them. Istanbul ,which contains all kinds of transportation (land, sea, air, rail systems), is the city that suffers the most from this diversity which it has as its natural end result. There are currently 14.8 million people living in 1.539 km2 of the city. When this situation is taken into consideration, Istanbul, which has entered the overcrowded city class, has to seek a solution to its own problems. According to the data received from TUİK, the number of vehicles registered to traffic in May 2018 notes to reach 22 million 645 thousand. 54.3% of these vehicles are cars, 16.4% are small trucks, 13.9% are motorcycles, 8,2% are tractors, 3,7% are trucks, 2.2% are minibuses, 1% are buses and 0.3% are private cars. Although the number of private vehicles are less than the developed countries, urban public transportation less too. In this case where urban public transport is inadequate, people are turning to the use of private cars. For this reason it is important for an improved transportation structure. Hereby, in this thesis it will be examined what the climate change is, how it grows, the historical process, the effects of transportation on climate change, solutions, our country and the world situation.