Romatoid artrit'li hastalarda akciğer tutulumu ve tanısal yöntemlerin karşılaştırılması
The pulmonary involvement in patients with rheumatoid arthritis and the evaluation of diagnostic methods
- Tez No: 163337
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Romatoid artrit (RA) çeşitli formlarda plöroparankimal tutulum oluşturabilir. Çalışmamızda Trakya bölgesinde yaşayan RA'li hastalarda akciğer tutulumunu ve buna eşlik eden faktörleri değerlendirerek tanı metodlarını kıyasladık. Ortalama hastalık süresi 10.6 yıl olan (50K, 14E, ortalama yaş: 57.3) 64 RA'lı olgu ve 24 kişilik bir kontrol grubu (19K, 5E, oralama yaş: 53.4) çalışmaya alındı. Romatoid artrit ilişkili akciğer tutulumunu değerlendirmede kullanılacak tetkik yöntemleri direkt grafi, pulmoner fonksiyon testleri, arteryel kan gazları ve HRCT olarak planlandı. Dokuz olguda (% 14.1) akciğer ilişkili semptom saptandı. Patolojik direkt grafi insidansı RA grubunda %39, kontrol grubunda ise %4.2 saptandı (p=0.001). RA'lı olguların %21'inde FVC, %43'ünde ise DLco düşük olarak saptandı. Direkt grafılerinde anormallik saptanan olgularda %26 oranında FVC düşüklüğü, %47 oranında DLco düşüklüğü saptandı. Direkt grafide RA ilişkili akciğer lezyonu öngörülen olguların %71.2'si HRCT sonuçları ile uyumluydu. Tekli değişken analizinde RA ilişkili akciğer tutulumu ileri yaş, hastalık süresi, ve beklenen FVC değerlerinin düşük olması ile ilişkili olarak saptandı (tüm p değerleri
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) might cause pleuroparanchymal involvement in various forms. We evaluated the frequency of pulmonary involvement and contributing factors then compared the diagnostic methods to detect the pulmonary involvement in patients with RA living in the Trakya region of Turkey. We included 64 RA patients (50F, 14M, mean age: 57.3) with a disease duration of 10.6 years and 24 control subjects (19F, 5M, mean age: 53.4). Chest x-ray, pulmonary function tests and HRCT were selected for the evaluation of RA related pulmonary involvement. Nine RA patients (14.1%) defined lung-related symptoms. The incidence of pathologic chest x-rays were more frequent in RA cases (39%) than in controls (4.2%) (p=0.001). In 21% of RA patients FVC, and in 43% of cases, the DLco were below the normal range. A rheumatoid arthritis related lesion was detected on HRCT in 71.2% of patients whose chest x-rays were labeled as pathologic by the observers.