Akut bronşiyolitli infantlarda klinik ve demografik özellikler ile tekrarlayan hışıltı atakları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Detection of the association of recurrent wheezing episodes and clinical demogrophic features in infants with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 163338
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN UZUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Astım prevalansında son yıllarda görülen en büyük artışı dört yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bu yaşlardaki hışıltı prevalansı %4-32 arasında değişmektedir. Infant ve küçük çocukların çoğunda epizodik veya intermittan astım mevcut olup şiddetlenmeler hışıltı epizodu olarak adlandırılmakta ve genel olarak akut viral enfeksiyonlara bağlı olan mevsimsel bir patern göstermektedir. Yaşamın ilk yıllarında hışıltıyı tetikleyen birçok faktör arasında en önemlisi alt solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Akut bronşiolit geçiren hastaların hangi faktörlerin etkisiyle tekrarlayan hışıltı geliştirecekleri hala araştırılan bir konudur. Enfeksiyon, çevresel faktörler immünolojik mekanizmalar, tekrarlayan hışıltı etyolojisinde yer almaktadır. İnfantlarda akut bronşiolitin klinik ve demografik özelliklerini değerlendirerek tekrarlayan hışıltı sayısı ile ilişkisini araştırdığımız bu prospektif çalışmada kız ve erkek hastaların atak sayısı grup ortalamaları karşılaştırıldığında, aralarında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p=0,001). Aileler gelir düzeylerine göre düşük, orta, yüksek olarak ayrıldığında hastaların atak sayılan açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Gestasyon yaşı 37 haftanın altında olan ve >37 hafta olan hasta gruplarının atak sayısı grup ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Onsekiz aylık izlem süresince 3 atak geçiren(n:63, %57,5) hasta gruplarının doğum ağırlığı ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Aile hikayesi atopi açısından pozitif ve negatif olan hasta gruplarının atak sayısı grup ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Hastaların 18 aylık sürede geçirdikleri atak sayısı ve anne eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde zayıf bir 49korelasyon bulundu.Hastaların ilk başvurudaki atak skorları ile 18 aylık izlemde gelişen atak sayılan arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı. Hastalar akciğer grafi bulgularına göre graplandırılğında atak skorları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi.Ebeveynleri sigara içen ve içmeyen hastalar atak sayısı açısından karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Yaptığımız çalışmada akut bronşiyolit geçiren infantlarda, gebelikte ve sonrasında sigara maruziyeti, anne sütü alma süresi, yaşadığı ortam özellikler, hastalık skorları arasında -çalışmaya başlarken beklenenin aksine- tekrarlayan hışıltı atağı sayısıyla anlamlı ilişki bulunmamıştır.. Ailevi atopi öyküsü, hışıltılı çocuk etyolojisinde en önemli risk faktörlerinden bulunmuştur. Anne sütü alımı, sigara maruziyeti, kalabalık yaşam, gelir düzeyi ev içi alerj enler ile temas, doğum ağırlığı, gestasyonel yaş değişkenleri ile bronşiyolit sonrası gelişen hışıltı atağı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Ancak olgularımızın hepsinin hışıltı nedeniyle başvuran çocuklar olması nedeniyle literatürden farklı bazı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çalışmamızda hışıltı nedeniyle başvuran çocuklar kendi aralarında değerlendirilmişler, bize bronşiyolit nedeniyle başvuran hangi çocuklarda hışıltının tekrar edebileceği araştırılmaya çalışılmıştır.Akut bronşiyolit nedeniyle başvuran bir infant değerlendirilirken öykü dikkatle alınmalı, ailede ve çocukta atopi varlığı sorgulanmalıdır Bu durum tekrarlayan hışıltı ataklarının etyolojisinde saptayamadığımız faktörlerin yer alabileceğini düşündürmektedir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lately, the children under 4 years of age constitute the most significant increase in the prevalence of asthma. The prevalence of wheezing in this group of children varies between 4% and 32%. Episodic or intermittent asthma is usually present in the majority of infants and toddlers, in whom exacerbations present as episodes of wheezing and usually show seasonal pattern due to acute viral infections. Lower respiratory tract infections are the most important factors among various causes which trigger wheeze/wheezing in the first years of life. The factors associated with episodic wheezing in children with acute bronchiolitis are still subjects of research. By now, infections, environmental factors, immunological mechanisms are sorted as etiologic factors of episodic wheezing. The difference between the group means of male and females regarding the number of wheezing attacks were statistically significant (p=0,001) in our prospective study which evaluated the association of the number of wheezing episodes and clinical-demographic features of acute bronchiolitis in infants. No statistically significant difference was observed in the number of attacks when families were grouped as with low, intermediate and high income according to their financial status. The mean number of attacks was not statistically different between the groups of patients with a gestational age under 37 weeks and above 37 weeks. The mean birth weights showed no difference in between the groups of children experiencing one or two attacks (n: 57, 47.5%) and at least three attacks (n: 63, 57,5%) during the period of 18 months. There was a statistically significant difference between the mean number of attacks in groups with a positive and negative family history for atopy (t-test, p: 0,024). 51A statistically significant but weak correlation in negative manner were noted when the number of attacks along 18 months were assessed concerning the maternal educational status (p=0.016). The severity score of the first presentation and the number of attacks during 18 months showed no statistically significant correlation (p=0.869). The severity scores of attacks were no statistically different when patients are grouped regarding the chest X-ray findings (X2 k-w=I.030, SD: 3, p=0.794). There was no statistically significant difference between the number of attacks in the two groups consisting of patients with and without smoking parents (t-test, p=0.886) Prenatal and postnatal smoke exposure, duration of breastfeeding, environmental factors, and the severity scores unexpectedly showed no association with the number of wheezing episode. This result makes us think that there may be some other unidentified factors in the etiology of episodic wheezing. 52