Büyük eklem artroplastilerinde düşük molekül ağırlıklı heparin (dalteparin ve enoxaparin) ve standart heparin ile proflaksi sonrası derin ven trombozu insidansı
Comparison of deep vein thrombosis incidence between low moleculer weight heparin and standart heparin in joint arthroplasty
- Tez No: 163352
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVRES HÜRRİYET AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
65 ÖZET Kalça ve diz protezi ameliyatı yapılan olgularda mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli ve en yaygın komplikasyonlardan birisi tromboembolizmdir. Bu çalışmada 2004-2005 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Ortopedi Kliniğimizde 132 hastada uygulanan kalça ve diz artroplastilerinin düşük molekül ağırlıklı heparin (dalteparin ve enoxaparin) ve standart heparin ile proflaksi uygulanarak renkli doppler USG ile preop (üç gün içinde) ve postoperatif 12. günde Doppler Ultrason tarama testi ile derin ven trombozu insidansları araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 132 hastanın 39 tanesine primer total diz protezi, 28 tanesine primer kalça protezi, 42 tanesine femur trokanter ve boyun kırığı nedeniyle hemiartroplasti, 10 tanesine revizyon diz protezi, 13 tanesine revizyon kalça protezi uygulandı. Hastalarda proflaksi için düşük molekül ağırlıklı heparin (dalteparin ve enoxaparin ) ve standart heparin kullanılmıştır. Tesbit edilen DVT olgularının proflaksi grublarına dağılımı ise; Dalteparin kullanılan 58 hastanın 6'sında, enoxaparin kullanılan 54 hastanın 7'sinde ve standart heparin kullanılan 20 hastanın 4'ünde DVT tesbit edildi. Proflaktik ilaçlar arasında intraoperatif ve postoperatif ve toplam kan kayıpları değerleri karşılaştırıldığında standart heparin grubu hastalarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
66 SUMARRY Thromboembolism is one of the most common complications affecting mortality and morbidity in patients who have undergone hip and knee prosthesis operations. In this study, we have investigated the incidence of deep vein thrombosis by using colored Doppler ultrasonography method preoperatively and 12 days after the operation in 132 patients who have undergone hip and knee arthroplasty operation and given low molecular weight (Dalteparine and Enoxoparine) and standartdized heparin prophilaxy treatment in orthopedics department of Süleyman Demirel University School of Medicine. Of 132 patients, primary total knee prosthesis, primary hip prosthesis, hemiarthroplasty for femur trochanter and collum fracture, revisional knee prosthesis and revisional hip prosthesis were applied to 39, 28, 42, 10 and 13 patients, respectively. Low molecular weight (Dalteparine and Enoxoparine) and standart heparin types were used in patients for prophilaxy. DVT was diagnosed 6 of 58 patients, 7 of 54 patients and 4 of 20 patiens who were given Dalteparine, Enoxoparine and standardized heparin, respectively. When intaoperative, post - operative and total blood loss rates compared by means of used prophilactic agents, it has been found a statistically significant difference in standart heparin given group (p < 0,05). Low molecular weight heparin types may be preffered as they have low hemarogic rise rates and ease of use. However, studies regarding non - prophilactic cases in the literature have emphasized the importance of prophilactic agent use. Also, some other mechanical prophilactic factors such as operation time, mobilization of the patients in early post - operational stage, early applied rehabilitaional care and varis socks are very crucial in avoiding from deep vein thrombosis.