Uyku bozukluğu ve depresyon ile birlikte olan fibromiyalji sendromlu hastalarda amitriptilin ve modafinil ilaç tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 163364
  2. Yazar: GÜRCAN HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Fibromiyalji sendromu (FS) sebebi tam olarak bilinmeyen, yaygm ağrı ve hassasiyetle karakterize, yorgunluk, uykıı bozukluğu ve depresyonun eşlik ettiği bir kronik kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Bu çalışmada uyku bozukluğu ve depresyon ile birlikte olan FS'lu hastalarda, etkinliği bir çok çalışmada kanıtlanmış bir ilaç olan amitriptilin ile son yıllarda bu alanda kullanımı gündeme gelen modafinilin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Marmara Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve American College of Rheumatology 1990 kriterlerine göre FS tanısı almış, aynı zamanda Beck Depresyon Ölçeği'ne göre depresyonu saptanan 66 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 3 gruba ayrılıp, 1. grup 23 hastaya amitriptilin 10 mg/gün; 2. grup 22 hastaya amitriptilin 10 mg/gün ve modafinil 100 mg/gün; 3. gaip 21 hastaya modafinil 100 mg/gün verildi. Hastaların tedaviye verdiği cevaba göre 5 hastada modafinil dozu 200 mg/gün, 3 hastada amitriptilin 25 mg/gün olacak şekilde doz artışı yapıldı. Hastalar 3 ay boyunca izlendi; başlangıçta, 1, 2, 3. aylarda değerlendirmeler yapıldı. Takiplerde 6 hasta çalışma dışı kaldı. Çalışma her üç grupta da 20 hasta ile tamamlandı. Değerlendirme ölçütleri olarak; Fibromiyalji Etki Sorgulaması (FIQ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), ağrı için viziiel (görsel) analog skala (VAS), Uyku kalitesi ölçüm skalası (UKÖS), Epworth Uykululuk Skalası (EUS), Yorgunluk Değerlendirme Skalası (YDS), algometre ile basınç ağrı eşiğinin saptanması, hassas nokta (tender nokta) sayısı, kullanılan analjezik sayısı hesaplandı. Tüm kontrollerde yan etki değerlendirilmesi de yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fibromyalgia Syndrome (FS) is a chronic musculoskeletal disease which is characterized hv generalized pain and tenderness and is frequently accompanied by tiredness, sleep problems and depression, its etiology stiii remains unknown \ he objective of this study is compare the effectiveness of amitryptiline which is used and proved io be effective in FS, and modafitin a new agent winch is suggested to uc effective in FS recentlv Of aii the patients who admitted to Marmara University Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic sixty six patients who were diagnosed as FS based on American College ol Rheumatology t990 criteria and depression based on Reck Depression Scale were enrolled Patients were divided into three groups. First group included 23 patients, and were given amitryptiline iu mg/day.