Bozuk glukoz toleranslı hastalarda santral ve periferik nöropati varlığının araştırılması
- Tez No: 163363
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
2-OZET Bu çalışmanın amacı,polİnöropatiye ait belirti ve bulguları olmayan, işitmesi normal olan, bozuk glukoz toleransına sahip olan olgularda elektrofizyolojik verileri incelemektir. Çalışmaya alman açlık glukozu normal fakat bozuk glukoz toleransına 30 olgu ile kontrol grubundaki 20 kişide motor ve duysal sinirlerde distal latans, hız ve amplitüd incelemeleri yapılmış, ayrıca F dalga yanıtlan araştırılmıştır. Ayrıca her iki grupta beyinsapı işitsel uyandırılmış potansiyel (BİUP) ve orta latanslı işitsel uyandırılmış potansiyel incelemeleri (OLİUP) yapılmıştır. Hasta grubunda, tibial sinir distal motor latanslarında kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı bir uzama tespit edilirken, diğer elektrofizyolojik parametrelerde kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Hasta grubunda BİUP incelemelerinde III- V interpik latansında, kontrol grubu ile kıyaslandığında p < 0.05 düzeyinde anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Diğer değerler için hasta ve kontrol gruplarının ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. OLİUP incelemelerinde hasta ve kontrol gruplarının ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgular, henüz diyabetin belirgin olmadığı, bozulmuş glukoz toleransı evresinde bile periferik ve santral sinir sistemi patolojisinin varlığını göstermeleri bakımından anlamlı olabilir.
Özet (Çeviri)
3-SUMMARY Diagnosis of peripheral and central neuropathy in patients with impairedglucose tolerance The aim of this study is to investigate the electrophysiologic datas in patients with impaired glucose tolerance without signs and symptoms of polyneuropathy. 30 patients with normal values of blood glucose and impaired glucose tolerance and 20 controls were investiagted for nerve conduction velocities (NCV),distal latencies and amplitudes of motor and sensory nerves, F vawe responses.Also patients and controls were investigated by using brainstem auditory evoked potentials (BAEP) and middle latency auditory evoked potentials (MLAEP). It has been found that tibial distal motor latencies in patients when compared with conrtols showed statistically significant prolongation, in other parametres there has been no diffrencies in patients and controls.Also it has been found III- V interpeak latency prolongation in BAEP in patients when compared with conrtols and this prolongation has been found statistically meaningly, in other parametres there has been no diffrencies in patients and controls in BAEP and OLİUP:These results show that even in the impaired glucose tolerance phase peripheral and central nervous system can be affected.