Oligoastenoteratospermik infertil erkeklerde leptin düzeyinin çinko tedavisine etkisi
  1. Tez No: 163376
  2. Yazar: SELÇUK GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Reprodüktif olayların leptin ve çinko tarafından regülasyonunu anlamak ve infertil erkeklerde leptin düzeyinin çinkodan nasıl etkilendiğini araştırmak için fertil ve infertil erkeklerde leptin, çinko, seks hormonları ve sperm parametrelerini araştırdık. Oligoastenoteratospermik 26 ve fertil 28 erkek çalışmaya dahil edildi. Oligoastenoteratospermik hasta grubuna çinko tedavisinin leptin seviyesi ve diğer üreme parametrelerine olan etkisini araştırmak için üç ay süreyle çinko glukonat verdik. OAT hasta grubunda serum leptin düzeyleri fertil grupla karşılaştırılınca istatistiksel ı olarak anlamlı fark yoktu. OAT hastalarında serum leptin düzeyleri çinko tedavisinden etkilenmezken leptin seviyesi 5 ng/ml'nin altındaki hastalarda semen parametrelerinde anlamlı iyileşmeler sağlandı. Bizim bulgularımız leptin seviyesinin oligoastenoteratospermik infertil hastalarda çinko tedavisine başlamak için bir gösterge olabileceğini göstermektedir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY We examined the relationships between concentrations of leptin and zinco with sperm quality among infertile and fertile men, to ascertain the regulation of reproductive features by leptin and zinco and the potential role of zinc on infertile male leptin profiles. 26 OAT infertile and 28 fertile men were included in our study. Zinc supplementation was conducted to observe leptin responsiveness in OAT group. Serum levels of leptin in patients with OAT were comparable with those of normozoospermic men. The zinc concentrations in OAT patients were significantly lower than normozoospermic patients and serum leptin concentrations were inversely correlated with zinc levels. It was demonstrated that zinc therapy results were indicates a significant improvement in sperm quality in the OAT patients that whose leptin levels lower than or equal to 5 ng/ml. These data indicate that zinc gluconate therapy may be an effective treatment for infertile patients especially with low serum leptin concentrations. 32