İnsan semen örneklerinde oksidatif stresin erkek kısırlığıyla ilişkisi üzerine moleküler çalışmalar
Molecular studies the relationship between male infertility and oxidative stress in human semen samples
  1. Tez No: 168972
  2. Yazar: MEHTAP YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZLI ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET İNSAN SEMEN ÖRNEKLERİNDE OKSIDATIF STRESİN ERKEK KISIRLIĞIYLA İLİŞKİSİ ÜZERİNE MOLEKÜLER ÇALIŞMALAR İnsanda erkek kısırlığının temel nedenlerinden birinin oksidatif stres olduğu iyi bilinmektedir; ancak reaktif nitrojen oksit türlerine dayalı oksidatif stresin sperm parametreleri üzerindeki etkisiyle ilgili bilgiler sınırlıdır. Pek çok çalışmada semen örneklerinde sadece nitrit analizi yapılmış ve sonuçlar sperm parametreleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın temel hedefi nitrik oksitin seminal plazmadaki kararlı son ürünleri olan nitrit ve nitratın sperm parametreleri ve DNA parçalanma oranı gibi bazı kısırlık göstergeleri ile ilişkisini araştırmak ve bu konuya ilişkin moleküler ipuçları elde etmektir. Bu amaçla, yaşları (±SD) 32.6+3.8 (27-38 arasında) ve 34.615.23 (28-42 arasında) olan sırasıyla verimli (kontrol) («=10) ve oligoastenoteratospermili kısır bireylerden (O AT) (n=10) semen örnekleri alındı ve sperm parametreleri klasik yöntemlerle analiz edildi. Seminal plazma nitrit ve nitrat düzeyleri kolorimetrik yöntemle belirlendi. Sperm hücrelerindeki DNA parçalanma oranları fluoresans temelli TÜNEL testi ile saptandı. Değişkenler istatistiksel olarak birbirleriyle ilişkilendirildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, OAT grubunun sperm konsantrasyonunda, hareketlilik ve morfoloji oranlarında belirgin bir düşüş kaydedildi (p0.05). Hareketlilik, her iki grupta da sperm konsantrasyonu ile doğru orantılı idi. OAT grubunda artan seminal plazma nitrit-nitrat düzeylerine, artan DNA parçalanma oranlan eşlik etti ve bu bireylere ait sperm parametreleri her iki değişkenden de olumsuz etkilendi. Nitrik oksitle ilişkili oksidatif stresin, DNA parçalanma oranlan ve sperm parametreleri üzerindeki olumsuz etkisi, oligoastenoteratospermik kısırlar için ilk kez bu çalışmada ortaya konulmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY MOLECULAR STUDIES ON THE RELATIONSHIP BETWEEN MALE INFERTILITY AND OXIDATIVE STRESS İN HUMAN SEMEN SAMPLES it is well known that öne of the main reasons of male infertility in human is oxidative stress, but the knowledge on the relationship betvveen reactive nitrogen oxide species-dependent oxidative stress and sperm parameters is limited. in most studies, only the nitrite analyses were performed in semen samples and results were correlated with the sperm parameters. The main purpose of this study is to investigate the relationships between some infertility indicators, such as sperm parameters and DNA fragmentation rate and the level of stable end products of nitric oxide, nitrite and nitrate in seminal plasm, and to obtain molecular evidences related with this subject. For this purpose, semen samples were obtained from fertile individuals (control group) (H=10) and infertile patients with oligoasthenoteratospermia (OAT) («=10) whose ages (±SD) were 32.6±3.8 (range 27-38) and 34.6±5.23 (range 28-42), respectively and the sperm parameters were analysed by the conventional methods. Nitrite and nitrate levels in seminal plasms were colorimetrically determined. DNA fragmentation rates in sperm cells were detected using fluorescence based TÜNEL test. Parameters were statistically correlated. Compared with control group, a signifıcant decrease in sperm concentration, motility and morphology rates in OAT group were obtained (p0.05). Motility rate was directly proportional with sperm concentration in both groups. Increased seminal plasm nitrit-nitrat levels were accompanied by increased DNA fragmentation rates, and the sperm parameters were negatively affected from both parameters in OAT group. Negative effect of oxidative stress related with nitric oxide on DNA fragmentation and sperm parameters for oligoasthenoteratospermic infertiles are firstly described in this study. IX