Behçet hastalığında serum mannoz bağlayan lektin düzeyleri
- Tez No: 163386
- Danışmanlar: PROF. DR. HANER DİRESKENELİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Düşük serum mannoz bağlayan lektin (MBL) düzeyleri birçok infeksiyon hastalığının ortaya çıkışı ile ilişkili bulunmuştur. Doğal immünitedeki rolü nedeniyle MBL eksikliğinin otoimmün-inflamatuar hastalıkların gelişimi ve hastalık şiddetleri üzerinde etkileri olduğu da gösterilmiştir. Bu çalışmada serum MBL düzeylerinin Behçet hastalığı gelişimi ve şiddeti ile ilişkisi araştırılmıştır. Metod: Serum MBL düzeyleri 130 Behçet hastası (BH), 64 tekrarlayan oral ülser hastası (TOÜ) ve 105 sağlıklı kontrolde (SK) ELISA yöntemi ile ölçüldü. Sonuçlar: BH'ları SK'lerle karşılaştırıldıklarında medyan serum MBL değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (1857 vs 3136 ng/ml, p= 0.001). BH' lan ve TOÜ hastaları medyan serum MBL değerleri arasında fark gözlenmedi (2309 ng/ml, p= 0.252). Düşük serum MBL değerleri (< 500 ng/ml) olan BH'ları SK'lerle karşılaştırıldığında daha yüksek oranda oldukları saptandı (%29 vs %16, p= 0.021). Çok düşük serum MBL değerleri (< 100 ng/ml) olan BH'larının hastalıkları daha şiddetli ( hastalık şiddet skoru > 4) bulundu (%19 vs %6, p= 0.046). Cinsiyete göre serum MBL değerleri ayrı olarak incelendiğinde, vasküler hastalık sıklığı çok düşük serum MBL değerleri olan erkeklerde daha yüksek bulundu (%80 vs %42, p=0.042). Tartışma: Bulgularımız MBL eksikliğinin Behçet hastalığı patogenezinde rolü olabileceğini ve çok düşük MBL düzeylerinin hastalık şiddetini etkileyebileceğini düşündürmektedir. 34
Özet (Çeviri)
Objective: Low serum levels of mannose-binding lectin (MBL) are associated with a variety of infections. It was also demonstrated that MBL insufficiency increases the susceptibility to autoimmune-inflammatory diseases and/or affects their course associated with its role in innate immunity. In this study, we investigated the association between MBL levels and the susceptibility and severity of Behcet's disease (BD). Methods: MBL levels were measured in the sera of 130 patients with BD, 64 patients with recurrent oral ulcerations (ROU) and 105 healthy controls (HC) with ELISA. Results: BD patients had significantly lower median serum MBL levels compared to HC (1857 vs 3136 ng/ml, p= 0.001). No significant difference was observed in the median serum MBL levels between BD and ROU (2309 ng/ml, p= 0.252). MBL levels were lower (< 500 ng/ml) in a higher proportion of BD patients compared to HC (29% vs 16%, p=0.021). A severe disease course (total clinical severity score > 4) was more frequently observed in BD patients with very low MBL levels (