Belirgin sağ ventrikül disfonksiyonu olmayan kronik obstrüktif akciğer hastalığında egzersizin B tipi natriüretik peptid düzeyine etkisi
- Tez No: 163385
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
11 ÖZET Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) seyrinde ileri dönemde gelişen sağ ventrikül disfonksiyonu mortalitenin önemli bir belirleyicisidir. İstirahat halinde pulmoner arter basıncı normal sınırlarda olan KOAH hastalarında egzersizin pulmoner arter basıncını arttırdığı ve bu artışın uzun dönemde kalıcı pulmoner hipertansiyon ve sağ ventrikül disfonksiyonuna sebep olduğu gösterilmiştir. Plazma B Tipi Natriüretik Peptid (BNP) düzeylerinin sağ ventrikül disfonksiyonunda yükseldiği bilinmektedir. Belirgin sağ ventrikül disfonksiyonu olmayan KOAH hastalarında ise egzersiz sonrası BNP düzeyleri ile ilgili bilgi literatürde yoktur. Bu çalışmada bu grup hastada egzersiz ile BNP düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya orta derecede KOAH tanısı ile takip edilen henüz belirgin sağ ventrikül disfonksiyonu gelişmemiş 17 hasta (13 erkek, 4 kadın: ortalama yaş 53+19 yıl) ile yaş ve cinsiyeti hasta grubu ile eşleştirilmiş 17 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Çalışma dışı bırakılma kriterleri; hipertansiyon, koroner arter hastalığı, ekokardiyografi ile tespit edilen sol ventrikül diyastoük disfonksiyon ve hipertrofisi, nükleer görüntüleme yöntemleri ile saptanan istirahat sağ ventrikül disfonksiyonudur. Hasta ve kontrol grubuna modifiye Bruce protokolüne göre submaksimal efor testi yapılarak, efor öncesi, efordan hemen ve 1 saat sonra venöz kan örnekleri alınarak BNP (Biosite Diagnostic,San Diego,California) düzeylerine bakılmıştır. Çalışmanın sonunda her iki grupta eforla BNP düzeylerinde artış olup olmadığı araştırılmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında bazal özellikleri, efor süresi ve efor sonrası kalp hızlan arasında istatiksel fark saptanmadı. Hasta grubunun bazal BNP düzeyleri 21.3± 16 pg/ml iken efor sonrası belirgin bir artış göstererek 37.9± 31 pg/ml ye ulaştı (p0.05). Bu grupta efor sonrası birinci saatteki BNP düzeyi 13.3± 12 pg/ml ye düştü. KOAH hastalarında normallerden farklı olarak eforla BNP düzeylerinde belirgin ancak geçici bir artış olmaktadır. Bu bulgunun KOAH seyrinde gelişen pulmoner hipertansiyon ve sağ ventrikül disfonksiyonunun erken tanısında ve buna yönelik potansiyel tedavilerin planlanmasında yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: KOAH, egzersiz, BNP, sağ ventrikül disfonksiyonu
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Right ventricular dysfunction is an important predictor of morbidity and mortality in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Increased B-type natriuretic peptide (BNP) levels are also associated with poor prognosis in COPD patients with right ventricular dysfunction. Exercise causes a rise in pulmonary artery pressure in patients with COPD and normal right ventricular function. In this study we tested the effect of exercise on BNP levels in patients with COPD who have normal right ventricular function. Seventeen patients (13 male, 4 female: mean age 53±19 years) who have COPD without right ventricular dysfunction were included in the study. The control group consisted of age and sex matched healthy volunteers. The exclusion criteria were hypertension, coronary artery disease, left ventricular hypertrophy, left ventricular systolic and/or diastolic dysfunction on echocardiographic examination and right ventricular dysfunction detected by nuclear imaging. The patients and the healthy volunteers performed treadmill exercise testing with modified brace protocol. Blood samples were taken before, immediately after and 1 hour after exercise testing and BNP (Biosite Diagnostic, San Diego, California) levels were measured. Basal characteristics, exercise duration and peak exercise heart rate were similar between the patient and control groups. In the patient group the mean basal, immediately after exercise and 1 hour after exercise BNP levels were 21.3+ 16 pg/ml; 37.9± 31 pg/ml and 22+ 17 pg/ml respectively (p0.05 ). Exercise causes prominent but temporary increase in BNP levels in patients with COPD and normal right ventricular function. This may help to identify the patients at high risk for future pulmonary hypertension and right ventricular dysfunction. KEY WORDS: COPD, exercise, BNP, right ventricular dysfunction