Maksiller le fort I osteotomisinin üst dudak ve buruna etkilerinin yumuşak doku girişimleri ile kontrol altına alınması (klinik çalışma)
  1. Tez No: 163430
  2. Yazar: FATİH KABAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Le Fort I osteotomisi iskelet displazilerinin düzeltmek için çok sık uygulanan ortognatik cerrahi işlemlerindendir. Maksiller cerrahiyi takiben gelişen istenmeyen burun ve dudak değişiklikleri bilinmektedir, bunlar; burnun kanat köUerinin genişlemesi, burun ucunun yukarı kalkması, üst dudağm incelmesi ve düzleşmesi ve ağız birleşme noktalarında aşağı sarkmadır. Nasolabial morfolojideki bu postoperatif değişiklikler kemiklerin yeni yerlerine taşınması, kartilajlarm eksizyonu veya bölgelerinin değiştirilmesi, yapılması gereken periost disseksiyonlarma bağlı muhtemel kas retraksiyonu ve bu prosedürlerin alttaki deri ve subkutanöz dokuda yaptıkları etkileri takiben oluşan bölgesel anatomik bozukluklarına bağlı olarak gelişir. Bu çalışmada maksiller Le Fort I prosedürünün uygulandığı 10 hastaya yapılan yumuşak doku müdahalelerinin değerlendirilmesi yapıldı. Depressor septi nasi m. maniplasyonu, kolumellar strut graft uygulaması, alar base dikişi ve alar genişliğin korunması, nasal spinamn kontrolü, insizyon kapama teknikleri, vestibüler insizyonun V-Y kapatılması uygulanan başlıca tekniklerdi. İşlem sırasında ve sonrasında bu tekniklerin kullanılmadığı hastalarla mukayese edildiğinde daha olumlu sonuçlar elde edildi. Hiçbir hastada erken ve geç dönemde bir komplikasyon gelişmedi. Uzun dönem takiplerde hasta memnuniyeti ve estetik sonuçlar açısından bulgular tetminkardı. Le Fort I operasyonlarında nasolabial estetiği sağlamak ve istenmeyen sonuçlan önlemek için kullanılabilecek maksillanın iskelet, muskulafasial ve kartilajinöz komponentlerinin ele alındığı teknikler bu çalışmada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Le Fort I osteotomy is the workhorse procedure to correct skeletal deformities in orthognathic surgery. The undesired soft tissue changes after maxillary surgery are as follows: widening of alar base, superior positioning of nasal tip and inferior positioning of comissures. These undesired nasolabial changes results from skeletal movement, excision or repositioning of cartilages, muscle retraction due to dissection of periost and anatomical skin and subcutaneous tissue changes due to surgical interventions. This study investigates the soft tissue manipulations performed to prevent these undesired soft tissue changes in ten patients who had maxillary Le Fort I osteotomy. The soft tissue manipulations are: manipulation of depressor septi nasi muscle, collumellar strut graft application, alar base cinch suture to preserve alar base width, control of nasal spine and incision closure techniques with V-Y closure of vestibular incision. Superior results are obtained in our patients compared to the patients in whom these techniques are not applied. No complications were observed. The results were satisfactory in long term follow up both esthetically and from the point of patient gladness. The techniques involving skeletal, musculofasial and cartilaginous manipulations in order to establish nasolabial esthetics and to prevent undesired changes are evaluated.