Tavşanlarda epidural tek doz lornoksikamın analjezik ve nörotoksik etkileri
The analgesic and the neurotoxic effects of a single dose epidural lornoxicam in rabbits
  1. Tez No: 163515
  2. Yazar: BAŞAK CANDÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET TAVŞANLARDA EPIDURAL TEK DOZ LORNOKSİKAMIN ANALJEZİK VE NÖROTOKSİK ETKİLERİ Tavşanlarda, epidural yoldan farklı konsantrasyonlarda, tek doz olarak uygulanan lomoksikamın analjezik etkinliğinin ve nörotoksisite oluşturup oluşturmadığının araştırıldığı çalışmamız; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanı Araştırmaları Etik Kurulu'ndan onay alınarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Multidisipliner Deney Hayvanları Laboratuvarında gerçekleştirildi. Bu araştırmaya denek olarak normal aktiviteye sahip, ağırlıkları 1400-2000 gr arasında değişen 28 adet Albino tipi Yeni Zelanda tavşanı dahil edildi. Denekler ortama alışmaları için 24 saat boyunca diurnal ritimde standart laboratuvar koşullarında tutuldu. 25 mg/kg ketamin ve 40ug/kg fentanil İM yoldan uygulanan deneklere kaudal epidural kateter takılarak kateterin serbest ucu servikal bölgede cilt dışma çıkartılıp tespit edildi. Kateter yerleştirildikten 1 gün sonra simetrik yürüyen ve normal davranışsal tepkiler veren denekler randomize olarak dört gruba ayrılıp çalışma için hazırlanan %0.9 NaCl ve (0.2, 2, 8 mg) lornoksikam solüsyonları epidural yoldan uygulandı. Epidural uygulamayı izleyen 5., 15., 30., 60. ve 90. dakikalarda kalp atım hızı (KAH), solunum sayısı (SS), ağrı latansı, duyusal blok ve motor blok değerleri kaydedildi. 24 saat sonra sakrifiye edilen deneklerin spinal kordlarından elde edilen kesitler Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'nda ışık mikroskobu ile histopatolojik olarak değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen grup içi veriler Friedman ve Wilcoxon testleri, gruplar arası veriler ise Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile analiz edildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında epidural tek doz lomoksikamın doza bağımlı, farklı derecelerde motor ve duyusal blok oluşturduğu, histopatolojik değerlendirmede ise tüm doz gruplarında nörotoksisite bulgularına rastlandığı belirlendi. Sonuç olarak epidural tek doz lomoksikamın histopatolojik açıdan nörotoksik olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALGESIC AND THE NEUROTOXIC EFFECTS OF A SÎNGLE DOSE EPÎDURAL LORNOXiCAM İN RARBİTS Our study which investigated epidural administration of single dose lornoxicam at different concentrations in rabbits, was performed at Dokuz Eylül University faculty of medicine multidisciplinary animal experiments laboratory alter approval of animal care and use ethical commity. Twenty eight albino New-Zelland rabbits with normal activity and weighing 1400-2000 grams were included in this study. Rabbits were kept in diurnal rhytm and standart laboratory conditions during 24 hours to get used to the laboratory. 25 mg/kg ketamine and 40 u/kg fentanyl were administered intramuscularly to the rabbits before placement of caudal epidural catheter and the free end of the catheter was taken out of the skin at cervical region and fixed there. Then the rabbits which walked simetrically and had normal behavioral responses were divided into four groups randomisely and were injected % 0,9 NaCl or (0.2, 2, 8mg) lornoxicam solutions epidurally. Hearth rate (HR), respiratory rate (RR), pain latancy, sensory and motor block scores were recorded at 5., 15., 30., 60. and 90. minutes following epidural injection. Twenty four hours later rabbits were sacrified and the cross-sections of medulla spinalis specimens were examined using light microscopy at Histology and Embryology Department of Ege University Faculty of Medicine histopathologically. The data of the study were analyzed by Friedman and Wilcoxon tests in each group; by Krusskall-Wallis and Mann- Whitney U tests between the groups. The results of the study indicated that; epidural administration of a single dose lornoxicam causes dose related variable motor and sensory block scores. According to the histopatologycal evaluation all groups show neurotoxicologycal findings. As a result epidurally administered single dose lornoxicam was found to be neurotoxic histopathologycally.