Ratlarda karboksimetil selüloz/hyalüronik asit (seprafilm) ve karboksimetil selüloz/polietilen oksit (medishield) adezyon bariyerlerinin epidural fibrozis üzerine etkileri
Effects of carboxy-methyl cellulose/hyaluronic acid (seprafilm) and carboxy-methyl cellulose/polyethylene oxide (medishield) adhesion barriers on epidural fibrosis in rats
  1. Tez No: 163514
  2. Yazar: HAKAN SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
RATLARDA KARBOKSİMETİL SELÜLOZ/HYALURONİK ASİT (SEPRAFILM) VE KARBOKSİMETİL SELÜLOZ/POLİETİLEN OKSİT (MEDISHIELD) ADEZYON BARİYERLERİNİN EPIDURAL FİBROZİS ÜZERİNE ETKİLERİ Dr. Hakan Sinan YILMAZ, DEÜ Tıp Fakültesi DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji AD 35330 İnciraltı/İZMİR AMAÇ: Hayvan modeli üzerinde daha önce literatürde farklı çalışmalarda kullanılmış olan Seprafilm (Genzyme Corp., Cambridge, MA) ve Medishield/SP Gel (Fziomed, Inc., San Luis Obispo, CA) adezyon önleyici bariyerlerin laminektomi membranı üzerine etkilerinin karşılaştırılması. YÖNTEM: Wistar susu 21 albino dişi rata uygulanan L5 laminektomi sonrası hayvanlar üç gruba ayrıldı. İlk yedi hayvandan kontrol grubu oluşturuldu. Diğer iki gruba ayrı ayrı Seprafilm ve Medishield adezyon bariyerleri yerleştirildi. 30 gün sonra sakriflye edilen ratlardan H&E ile hazırlanan preperatlara histopatolojik çalışma yapıldı. BULGULAR: Tüm preperatlara; flbrozis, dural adezyon, dural retraksiyon, granülasyon, yabancı cisim reaksiyonu, inflamasyon parametreleri üzerinden uygulanan histopatolojik çalışma sonrası sonuçlar Kruskal-Wallis varyans analizi ve Mann-Whitney-U testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF CARBOXY-METHYL CELLULOSE/HYALURONIC ACID (SEPRAFILM) AND CARBOXY-METHYL CELLULOSE/POLYETHYLENE OXIDE (MEDISHIELD) ADHESION BARRIERS ON EPIDURAL FIBROSIS IN RATS Hakan Sinan Yılmaz M. D., Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Dokuz Eylul University, Department of Neurosurgery 35330 Inciralti, IZMIR PURPOSE: Comparison of the adhesion preventive effects of Seprafilm (Genzyme Corp. Cambridge MA) and Medishield/SP Gel (Fziomed Inc, San Luis Obispo, CA) which have been used in different animal models in the literature, on the laminectomy membrane. MATERIALS AND METHODS: Twenty-one albino Wistar rats were divided in three groups after L5 laminectomy was performed. The control group consisted of the first seven rats. Seprafilm and Medishield adhesion preventive barriers were placed in the other two groups respectively. After 30 days the animals were sacrified and H&E stain was performed. RESULTS: All stains were analyzed histopathologically for fibrosis, dural adhesion, dural retraction, granulation, inflammation and foreign body reaction and were compared by Kruskal-Wallis variance analysis and Mann - Whitney -U test after Benferroni correction.