Sağlıklı kadınlarda postmenopozal hormon replasman tedavisinde hs-CRP düzeyi ile sigara kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 163528
  2. Yazar: AKBEN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada sağlıklı menopozal kadınlarda hormon tedavisi sırasında inflamasyonun önemli bir markeri olan hs-CRP düzeylerinde meydana gelen değişiklikleri ve bunların sigara kullanımı ile etkileşiminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2003-2004 yıllan arasında takip edilen cerrahi veya doğal yol ile menapozda olan ve hormon tedavisi alan toplam 80 kadın alınmıştır. Bu hastalardan sigara içme ve içmeme durumuna göre 40 kişilik iki çalışma grubu oluşturulmuştur(Sigara içen Grup, Sigara içmeyen Grup). Çalışma başlangıcında ölçülen bazal hs CRP düzeyleri sigara içen grupta ortalama 0.33±0.22 mg/dl, içmeyen grupta ise 0.26±0.19 mg/dl olarak ölçülürken 12 hafta sonra sigara içen grupta 0.43±0.26 mg/dl, içmeyen grupta ise 0.39±0.28 mg/dl olarak ölçülmüştür. Hem bazal hem de 12 hafta sonraki ortalama hs CRP düzeyleri gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık göstermemiştir(p=0.162, 0.289). Ancak her iki hasta grubunda da 12 hafta sonraki CRP düzeyleri bazal düzeyine göre anlamlı artış göstermiştir; sigara içen ve içmeyen grupta ortalama fark sırasıyla 0.104, 0.121 mg/dl olmuştur(p=0.001). Hormon tedavisi alan hastaların tümü (sigara içme durumu gözetmeksizin) birlikte ele alındığında(80 vaka) başlangıçta 0.3011 mg/dl olan CRP düzeyi hormon tedavisi sonrasında 12.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the changes in hs-CRP levels, which is an important marker for inflammation, and the effect of smoking on it during the hormone replacement therapy (HRT) in postmenopausal women. Eighty patients were enrolled into the study during the years 2003- 2004. Patients were divided into two groups as smokers or non-smokers. Basal mean hs-CRP levels were 0.33±0.22 mg/dl in smokers and 0.26±0.19 mg/dl. in non-smokers. After 12 weeks hs-CRP levels were 0.43±0.26 mg/dl in smokers and 0.39±0.28 mg/dl in non-smokers. There were no statistically significant differences between groups not only in basal value but also after 12 weeks (p=0.162, 0.289). Mean differences between basal and 12 weeks later were statistically significant in both groups. Mean difference in smokers and non-smokers between basal and 12 weeks later were 0.104, 0.121 mg/dl respectively (p=0.001). In the entire group, mean CRP level was 0.3011 mg/dl at the beginning and 0.4137 mg/dl after 12 weeks.