Postmortem interval tayini açısından postmortem göz muayenesinin önemi
  1. Tez No: 163533
  2. Yazar: BÜLENT KENAN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Adli olaylarda ölüm zamanının belirlenmesi önem arz eder. ölüm zamanı bilinmeyen olgularda kesin ölüm zamanının belirlenmesini sağlayan herhangi bir tıbbi yöntem bulunmamaktadır. Bu konuda en sağlıklı veriler olay yerinden sağlanabilir. Bu nedenle, tıbbi açıdan ölüm zamanından ziyade, ölümden sonra geçen sürenin belirli bir zaman aralığı olarak belirlenmesi daha doğru olacaktır (1,2). Bu çalışmanın amacı, daha önce Türkiye'de araştuılmamış bir konu olan“postmortem göz incelemesi”ile ölüm zamanının tespitinde yararlı veriler elde edebilmektir. Çalışmada Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ölen, dolayısıyla kesin ölüm zamanı bilinen non-kriminal 100 olgunun gözlerinde meydana gelen değişiklikler makroskobik olarak değerlendirilmiştir. Göz küresi gerginliğinin, dolayısıyla göz içi basıncının postmortem süreyle negatif ilişki gösterdiği saptanmıştır. Postmortem 8 saat ve altındaki sürelerde kornea bulanıklığı gelişimi çok az (%7.2, +) veya hiç olmamıştır. Postmortem 8.
Özet (Çeviri)
Determination of time of death is of great importance injudicial cases. There is no medical method which gets the exact time of death determined in the cases the time of death of which is unknown. The safest data are obtained from the place where the event occurs. Therefore, it would be more appropriate medically to determine the time passed after death as a certain time interval than the time of death. The goal of this study is to obtain useful data in determination of the time of death by“postmortem eye examination”which is a subject that has not been studied before in Turkey. In this study, the changes in the eyes of 100 non-criminal bodies who died in the Hospital of Faculty of Medicine, Osmangazi University, therefore whose times death were known were examination macroscopically. It was found that bulbus oculi tension, therefore intra-ocular eye pressure showed a negative relation with postmortem time. Development of unclearness of the cornea has been very little (7.2%, +) or hasn't been observed for the postmortem times of 8 hours and less.