Popülasyonumuza ait fetal biyometrik ölçümlerin nomogramlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 163541
  2. Yazar: BARIŞ YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu kesitsel çalışmada 12-40 gebelik haftaları arasında 584 komplikasyonsuz gebelikte fetuslara ait biparietal çap, frontooksipital çap, baş çevresi, transserebellar çap, abdominal çevre, femur uzunluğu, humerus uzunluğu, ulna uzunluğu, radius uzunluğu, tibia uzunluğu, binoküler çap, interorbital çap ve amniotik fetal indeks değerleri ölçüldü. Elde edilen değerlerin regresyon analizleri kullanılarak % 90, %95 ve % 99 güvenlik aralıkları içinde nomogramları belirlendi. Bunlara ait persantil eğrileri ve tabloları oluşturuldu. Ölçümü yapılan fetal parametrelerin gebelik haftası ile yüksek korelasyon gösterdiği izlendi. Amniotik fetal indeks hariç diğer parametrelerin kurvilineer bir büyüme gösterdiği izlendi. Gebelik haftası ile en yüksek korelasyon femur uzunluğunda saptandı. Persantil eğrileri oluşturulurken SPSS bilgisayar istatistik programından yararlanıldı. Buradaki hazır eğri modellerinden gestasyonel haftadan fetal parametrelerin tahmini için Model S, fetal parametrelerden gestasyonel haftanın tahmini içinse exponential model kullanıldı. Bilindiği gibi gerek genetik ve coğrafik faktörler gerekse ölçümcüler arasındaki teknik ve deneyim farklılıkları fetal ölçümler üzerinde farklı sonuçlar elde edilmesine yol açabilir. Bu nedenle her toplumun kendi nomogramlarını belirlemesi ve popülasyonunu bu nomogramlara göre değerlendirmesi daha doğru olacaktır. Bu çalışma ile, kendi popülasyonumuza ait fetal ölçümlerin nomogramlarıni belirlemeyi amaçladık. Kendi popülasyonumuzla ilgili fetal değerlendirmelerde daha doğru gestasyonel yaş tahmini için oluşturmuş olduğumuz nomogramların kullanılmasını önermekteyiz. ııı
Özet (Çeviri)
In this cross-sectionalstudy, we measured the biparietal diameter, frontooccipital diameter, head circumference, transcerebellar diameter, abdominal circumference, femur length, humerus length, ulna length, radius length, tibia length, binoculer diameter, interorbital diameter and amniotic fluid index values of 584 fetuses between 12-40 gestational age of pregnancies with no complication. Nomograms were determined by using regression analyzes of obtained values with %90, %95 and %99 of reliable consensus centil curves and tables of these were formed. We observed a high correlation between the measured fetal parameters exept amniotic fluid index had a curvilineer growth. The highest correlation was between the femur length and gestational age. We used SPSS computer statistic programmes to form centil curves. For prediction of fetal parameters from gestational age Model S, the present curve model and to predict the gestational age from fetal parameters the exponential model was used. As known different results can be obtained for fetal measurements according to genetic and geographic factors and also according to the technique and the differences in trials. Because of this each community must form its own nomograms and evaluate its population according to these nomograms. In this study the nomograms of the fetal measurements of our population were determined. We propose to use the nomograms that we formed to predict the gestational age more accurate with fetal parameters in our own population. IV