Fetal hayatın 18-38 haftalık döneminin ultrasonografi ile humerus ve femur'un morfometrik olarak belirlenmesi
Humerus and femur lenghts of 18-38 weeks of fetal li̇fe determi̇nati̇on wi̇th morphometrically
- Tez No: 414928
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada 18-32 haftalık gebe kadınların humerus ve femur uzunlukları morfometrik olarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya 348 gebe dahil edilmiştir. Sonografik değerlendirme General Electric Voluson 730 Expert ultrasonografi cihazı ile yapılmıştır. Ölçümlerle birlikte baş çevresi ve diğer fetal yapılar da değerlendirilmiştir; biparietal çap (BPÇ), baş çevresi (BÇ), femur uzunluğu (FU), karın çevresi (KÇ) ve humerus uzunluğu (HU) ölçümleri ultrasonografi yöntemiyle yapılmıştır. Ölçümü yapılan fetal parametrelerin bakılan değişkenlerinin tüm gruplarının aynı anda normal dağılım sergilemediği görülmüştür. İstatistiksel karşılaştırmalar IBM SPSS 21 Paket programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçümlere Shapiro-Wilk, Kruskal-Wallis H testi ve Dunn's Medyan Testi uygulanarak persantil eğrileri ve tabloları oluşturulmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında yapılan ölçümlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Ülkemizde biparietal çap, baş çevresi, femur uzunluğu, karın çevresi, humerus uzunluğu olmak üzere fetal yapının kendi populasyonumuza ait nomogramlarıyla ilgili çalışılmıştır. Bu nomogram çalışmaları yurt dışı ile karşılaştırıldığında henüz yeterli olmadığı ve kendi populasyonumuza ait nomogramların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu nedenle araştırmamızdaki parametreleri değerlendirmek için ultrasonografi ile elde edilen farklı toplumlara ait nomogramlar kullanılmıştır. Çalışmanın bu yönünün literatürdeki çalışmalara farklı bir bakış açısı sağlayacağı ve ileride yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, humerus and femur lengths of 18-38 weeks pregnant women were evaluated morphometrically. 348 pregnant women were included in research. Sonographic assessment was performed via General Electric Voluson 730 Expert ultrasonography device. Head circumference, and other fetal structures were also evaluated together with the measurements: biparietal diameter (BPD), head circumference (HC), femur length (FL), abdominal circumference (AC), and humerus length (HF) were measured by ultrasonography method. It was observed that all groups of the examined variables of fetal parameters that was measured did not exhibited a normal distribution at the same time. Statistical comparisons were made using IBM SPSS 21 package program. By applying Shapiro-Wilk, Kruskal-Wallis H test, and Dunn's Median Test on the measurements, percentile curves and tables were created. In conclusion, the measurements that have been made in this thesis were found to be statistically significant. The nomograms of fetal structures including biparietal diameter, head circumference, femur length, abdominal circumference, and humerus length belonging to our population were studied in our country. When these nomogram studies were compared to the studies in abroad, it was found that the studies were not sufficient yet, and the nomograms belong to our population were limited. Therefore, the nomograms belonging to different populations that were obtained by ultrasonography were used to assess the parameters in this study. It is anticipated that this aspect of the study will provide a different perspective to the studies in the literature, and make contribution to further studies.