İnfertil olgularda gonadotropinli süperovulasyon siklusları ile klomifen sitratlı minimal stimülasyon sikluslarının sonuçları
  1. Tez No: 163558
  2. Yazar: BAHAR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İnfertil olgularda ovulasyon indüksiyonu ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Klomifen sitrat bu konuda kullanılan en yaygın ilaç olup özellikle oligoanovulatuar hastalarda faydalan tartışmasızdır. KS tedavisinde basan elde edemeyen hastalara bir üst basamak tedavi olarak gonadotropin önerilir. Bütün siklus sadece gonadotropin kullanımı hastalar için maliyeti yüksek, sık kontrol gerektiren, riskleri bulunan bir protokoldür. Minimal Stimulasyon olarak adlandırılan KS' a gonadotropin eklenen protokol hastaya sağladığı rahatlık, düşük maliyet, güvenlik konularında avantajlıdır. Çalışmamızın amacı daha önce en az 3 siklus klomifen sitrat kullanıp başarılı sonuç elde edemeyen çiftlerde minimal stimulasyon protokolü veya sadece gonadotropin protokolü uygulanan sikluslardaki performansların karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda Haziran 2003-Eylül 2004 tarihleri arasında SSK Bakırköy Doğumevi, Kadın ve Çocuk Hastalıktan Eğitim Hastanesi İnfertilite Polikliniğine başvuran 79 hasta toplam 152 siklus süresince izlendi. Olgulardan 39'una gonadotropin ve IUI (grup A), 40'ına klomifen sitrat-gonadotropin ve IUI (grup B) uygulandı. Sonuç olarak; bulgulanmız KS kullanıp başarısız olan hastalarda tam siklus hMG protokolü kullanımının minimal stimulasyon (KS ve hMG) protokolüne göre gebelik oranlan açısından daha avantajlı olduğunu göstermektedir. İki grup hasta arasında eşit sayıda dominant foliküle, aynı foliküler faz uzunluğuna ulaşılmış ama endometrium paterni açısından hMG ve IUI uygulanan grup minimal stimulasyon ve IUI uygulanan gruba göre daha kaim ve daha çok oranda üç katman endometrium paterne sahip olmuştur. Bu da büyük oranda KS in antiöstrojenik etkisine bağlanmış ve kısıdı hMG eklenmesinin östrojen seviyesini yeterince arttırmadığı sonucuna ulaşılmıştır. KS, primer veya sekonder infertilite tedavisinde birinci basamak ilaç olmasına rağmen ideal bir ilaç değildir. Oligoanovulatuar kadınlarda yüksek ovulasyon sağlasa da antiöstrojenik özelliği servikal skor ve endometrial ortama etki ederek gebeliği engelleyici bir durum yaratmaktadır. Düşük maliyet ve az takip gerektirmesi açısından minimal stimulasyon protokolü ara tedavi olarak tüm siklus hMG uygulamasından önce uygulanabilir bir yöntemdir. Tedavi sırasında yeterince östrojenik etkinin sağlanması amacıyla minimal stimulasyon protokolüne dışandan (oral-vaginal) östrojen ilavesi uygun olabilir. 41
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ovulation induction has succesful results in infertile cases. Clomifen citrate has been an useful drug especially in oligounovulatory patients. Gonadotropins are second choice for clomifen citrat failures. Use of full cycle gonadotropin is an expensive, needing frequent controls and is a risky protocole. Minimal stimulation protocole is adding gonadotropins to clomifen citrat and has advantages of being more simple, cost effective and safe. The goal of the present research is to compare the performances of minimal stimulation protocoles with only gonadotropin protocoles in infertile cases being unsuccesful after 3-6 months of clomifen citrate. The present thesis contains 79 patients visiting Bakırköy SSK Maternity and Children Hospital Infertility Clinic, attending ovulation induction program for 152 cycles. 39 of these patients (Group A) received daily hMG and timed IUI while 40 patients were administered CC and hMG and timed IUI. As a result; data analysis demonstrated no significant difference between the two groups with respect to the number of dominant follicules and foliculer phase length. However according to the endometrium patern difference, group A (hMG +IUI) has thicker and more frequent trilaminar pattern than group B (CC+hMG+IUI). For patients undergoing superovulation with IUI, a menotropin-alone protocol yields significantly higher pregnancy rates than one using a combination of menotropin with CC. This result mainly depends on the antiestrogenic effect of clomifen citrat. Addition of minimal hMG has not ben enough. CC being a first line therapeutic agent in primary and secondary infertility cases, is not an ideal drug. In oligoanovulatory patients, it supports high rates of ovulation but its antiestrogenic effects in cervical scorring and endometrium prevents high rates of pregnancy. Because its low cost, risk and needing less control visits minimal stimulation protocole can be used as a step treatment before full cycle hMG protocole. During the treatment, addition of oral or vaginal estrogen in order to supply enough effect can be thought. 42