Varikoselli infertil hastalarda sol internal spermatik ven ile brakial ven kortizol, testosteron ve estradiol düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 1061
  2. Yazar: ALİ SUAT AKAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET I Çalışmamız, Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Üro loji Anabilim Dalına Ocak 1986-Mayıs 1987 tarihleri arasında infertilite veya skrotal ağrı nedeniyle baş vuran ve spermogramları infertilite sınırında olan 25 hasta ve spermogramlarma göre fertil olan veya fertil kabul edilen 12 kişi üzerinde yapılmıştır. Vakalarda spermatik ve brakiaİ ven kortizol, testorteron ve estradiol düzeyleri“multi crystal gam ma”sayacında RIA tekniğiyle tayin edilmiştir. Hasta grubunda spermatik vende kortizol düzeyle ri brakial vene göre önemli derecede yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda ise spermatik vende brakial vene göre önemli derecede düşük bulunmuştur. Testosteron düzeyleri her iki grupta da sperma tik vende brakial vene göre önemli derecede yüksektir. Fakat hasta grubunda bu yükseklik 6 katken kontrol gru bunda 14 kattır. Ayrıca kontrol grubu ile hasta grubu nun brakial ven testosteron düzeyleri farklılık göster mezken spermatik ven testosteron düzeyleri karşılaştırma sında hasta grubunda önemli derecede düşüklük tespit edilmiştir. Estradiol düzeyleri hasta ve kontrol gruplarında spermatik ve brakial venlerdeki düzeyleri karşılaştırıl ması önemsiz bulunmuştur.30 Sonuç olarak varikoselli hastalarda spermatik vende yükselmiş olan kortizolün spermatogenezi bozarak, azalraxs olan testosteronunda spermatogenezi bozup epidi- dimde de motiliteyi azaltarak infertiliteye yol açtı- gx kanaatine varılmxştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done on 25 infertile and 12 normal men as a control group in Urological Department of Gazi University School of Medicine, during January 1986 and May 1987. Spermatic and brachial vein Cortisol, testoste rone and estradiole levels were determined due to“multy crystal gamma”scintillation RIA technic, in all of the cases. In infertile group, spermatic vein Cortisol levels were found significantly higher than the brachial vein. The same values found lower in spermatic vein than brachial vein in the control group. When testosterone levels were evaluated, spermatic vein testosteron levels were higher than brachial vein levels in both groups. This increase was found 6 times higher in infertile group while it was 14 times greater in control patients. On the other hand, no differences were found in testos terone levels of brachial veins in both groups while spermatic vein testosterone values were found signifi cantly low in infertile group. When estrodioe levels were compared, no significant changes were found between spermatic and brachial veins in both groups.32 As a conclusion, increase in Cortisol levels in spermatic vein of varicocele patients, and decrease of testosteronlboth inhibit spermotogenesis and motility of spermium thus causing infertility.