Türk kadınlarında üst kol çevresi ölçümünün fazla kilo ve obezite ile ilişkisi
The relationship upper arm circumference measurement of Turkish women with obesity and overwight
- Tez No: 163603
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZAİ VATANSEVER, PROF.DR. YUSUF ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obesitenin mortaliteyi ve morbiditeyi olumsuz etkileyen etmen olduğu birçok çalışmada gösterilmiş ve risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Obesiteyi ve/veya yetersiz beslenmeyi belirleyen çeşitli yöntemler mevcuttur. Hali hazırda tüm dünyada basit ve kolay olması, pahalı olmaması nedeniyle en çok kullanılan ve geçerliliği kabul edilen ölçüm beden kitle indeksidir (BMI). Özellikle toplum sağlığı taramalarında daha az gereçle yapılabilen, daha basit ve daha az zaman alan ölçüm yöntemlerine gereksinim vardır. Bu nedenle antropometrik ölçümlerden sadece mezura ile yapılabilen üst kol ortası çevresi ölçümünün BMI yerine kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı düşündük.Bu çalışma kapsamı içine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Şişmanlık Polikliniğine başvuran yaşları 18-81 yıl, ağırlıkları 32-150 kg, BMI değeri 14,30 ? 68,48 kg/m2 ve üst kol ortası çevresi (mid-upper arm circumference, MUAC) 16 - 53 cm arasında değişen 2082 kadın alındı. Çalışmaya alınan tüm vakalarda çeşitli antropo-plikometrik ölçümler yapıldı.BMI'ne göre;
Özet (Çeviri)
Obesity is a risk factor and worsely affects both mortality and morbidity. Many formulas are found for detection of obesity and malabsorption. The mostly used one is body mass index (BMI) in all over the world. For public health screening we need much basic formula. For that reason one of the anthropometric measure of mid upper arm measurement may be helpful and we examine the effectiveness of mid upper arm measurement method in this study.This study includes the patients who admitted to obesity clinic of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Internal Medicine Department. 2082 patients included in this study and patients ages were between 18-81, weights were in between 32-150 kg, BMI were in between 14,30-68,48 kg/m2 and upper arm measurements were between 16-53 cm (mid-upper arm circumference, MUAC).BMI were