Maksillofasiyal kırıklarda kullanılan plakların embrioyoksisitelerin tavuk ambriyotoksisite testi ile değerlendirilmesi
The evaluation of plak embryotoxicity used in maxillofacial fractures with chicken embryotoxicity method
  1. Tez No: 163703
  2. Yazar: SALİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
6. ÖZET SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞIZ DİŞ ÇENE HASTALIKLARI ve CERRAHİSİ ANABİLİM DALI DOKTORA TEZİ/KONYA - 2005 Hazırlayan Salih ÇELİK Danışman Doç. Dr. Ercan DURMUŞ M aksülofasiyal Kırıklarda Kullanılan Plakların Embriyotoksisitelerinin Tavuk Embriyotoksisite Testi ile Değerlendirilmesi Araştırıcılar arasında görüş ayrılıklarının olduğu konulardan biri de maksillofasiyal kırıklarda kullanılan miniplakların; uzun sürelerde metal salınımı olabileceği endişesine bağlı olarak, iyileşme sonrası çıkarılmasının gerekli olup olmadığıdır. Bu çalışmanın amacı, ticari olarak üretilen dört farklı titanyum miniplağm (Trimed, Lorenz, Medicon, Leibinger) embriyotoksik ve teratojenik etkilerini tavuk embriyotoksisite test (CHEST) yöntemiyle belirlenmesidir. Uygulaması kolay ve düşük maliyetli olan bu test için, yemlerinde düzenli aflatoksin kontrolleri yapılan Nick Chick ırkı yumurtacı damızlıklara ait toplam 814 adet yumurta 22 gruba ayrılarak kullanıldı. Çalışmada kullanılan yumurtaların toplam 739 adedi döllü olup, ortalama dölsüzlük oram % 9.21 olarak tespit edildi. Embriyonik ölüm oranlarının belirlenmesinde sadece embriyo içeren yumurta sayıları esas alındı. 62Oluşturulan gruplardan ilki yumurtalara hiçbir işlem uygulanmayan kontrol grubunu (Kİ) oluştururken; diğerleri ise delinip-kapatılan (K2), % 30'luk etil alkol enjekte edilen grup (ETOH), 20 ng AFBı enjekte edilen grup (AFBı), PBS enjekte edilen grup (P) ve PBS+BSA (P+B) enjekte edilen grupları oluşturdu. Embriyotoksik etkilerinin belirlenmesi amacıyla 4 farklı firmanın her birinden 4' er adet miniplak temin edildi. Dört rniniplağın ikişer adedi sığır kaburgasına uyumlanarak monte edilirken (11= Kullanılmış miniplak grubu), diğer ikisi monte edilmedi (0= Kullanılmamış miniplak grubu). Monte edilen miniplaklar çıkarıldıktan sonra kullanılmamış miniplaklarla aynı anda çalkalama solüsyonları olan PBS ve PBS+BSA (P ve P+B)'ya alındı. Her firmanın kullanılmış miniplaklarından biri PBS ile çalkalanırken, diğeri % 3 oranında sığır serum albumini ilave edilen PBS'le (PBS+BSA) 172 saat süreyle çalkalandı. Aynı işlem kullanılmamış miniplaklar içinde gerçekleştirildi. Süre sonunda çalkalama sıvılarından yeteri kadar alınarak ICP metoduyla element tayini yapıldı. Aynı solüsyonlar test solüsyonları halinde döllü tavuk yumurtlarına enjekte edildi. Tüm işlemler sırasmda steril devanm ettirildi. Elde edilen test solüsyonları inkübasyon öncesinde hava kamarası yoluyla yumurtalara 20 [il hacminde enjekte edildi. İnkübasyonun 7 ve 17. günlerinde açılan yumurtalardan elde edilen embriyoların gelişme evreleri Hamburger-Hamilton skalasına göre belirlendi. Ölü embriyolar evrelerine göre sınıflandırılarak embriyonik ölümlerin dağılımları belirlendi ve elde edilen sayısal veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Kontrol grubu (Kİ) ile diğer bazı grupların mortaliteleri oranlan arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu (p0.05). Bu da kontrol grubuna göre toksik olan miniplakların toksisitesinin anlamlı şekilde yüksek olmadığım düşündürmektedir. Tüm elde edilen bulgular göz önüne alındığında titanyum miniplakların toksik olma mtimalinden dolayı, eğer yerleştirilen miniplak iyileşme sağlandıktan sonra nonfonksiyonel olarak duruyorsa ve cerrahi olarak çıkarılması hastaya zarar vermeyecekse çıkarılmalıdır. Bu çalışmada bulunan değerlerin desteklenmesi veya ilave değerler açısından bu test geliştirilebilir ve olası DNA hasan, genotoksik etkileri gösteren mikronukleus çalışması ile kombine edilebilir. 64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Evaluation Of Plak Embryotoxicity Used İn Maxillofacial Fractures With Chicken Embryotoxicity Method It has been still discussed whether removing miniplates used in maxillofacial fractures after healing because of the long term metal release or not. The aim of this study is to evaluate embryotoxicity of four different titanium miniplates (Trimed, Lorenz, Medicon, Leibinger) with hen's eggs embryotoxicity method. (CHEST) In this study a total of 814 hens' eggs were divided into 22 groups. The first group was control group (Kl), second group was only pierced with needle and closed(K2), the (ETOH) group was %30 ethylalcohol injected, (AFBi) group was 20 ng AFBi injected, (P) group was PBS injected and (P+B) group was PBS+BSA injected. The remaining 16 groups were formed with 4 commercialy available miniplates. 4 miniplates were used from each make. Two of them were fixed to cow bone to form the used miniplate group (H) and the other two were left unused (0). The fixed plaks were removed and all were taken into two different washing solutions consist of PBS (P) and PBS + %3 BS A (P+B) seperately. They were left in the solutions for 172 hours. Element analysis to these solutions were performed with ICP-AES method. 20 [i\ of test solutions were injected to eggs via the air-sac before incubation. On the 7th -17 * days of incubation the embryos growth stages were assesed according to Hamburger-Hamilton scale. The death embryos were again determined with the same method. In the assesment of embryonic deaths only eggs with embryos were calculated. Statisticaly significant differences were found with the control group.