Farklı tip tam seramik kronların uyumlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of marginal fit of different all ceramic crowns
- Tez No: 163702
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2005 Dt. Münir Tolga YÜCEL Danışman Prof.Dr. Filiz AYKENT FARKLI TİP TAM SERAMİK KRONLARIN MARJİNAL UYUMLARININ IN VITRO OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada dört farklı tam seramik sistemden üretilen kronların marjinal uyumlarının in vitro olarak karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada önce maksiller santral diş için tam seramik kron preparasyonunu taklit eden paslanmaz çelikten bir master model hazırlandı. Hazırlanan bu model üzerinden polivinil siloksan ile ölçüler alınarak 80 adet çalışma die'ları elde edildi. Elde edilen die'lar her bir grupta 20 adet olacak şekilde rasgele 4 gruba ayrıldı. İlk olarak 1. gruptaki 20 adet çalışma die'larına üretici firma talimatlarına göre Cerec 3 kronlar hazırlandı. Bu kronlardan ölçü alınarak standardizasyonu sağlamak amacıyla silikon anahtarlar hazırlandı. Daha sonra bu silikon anahtar yardımıyla die'lara sırasıyla In-Ceram, IPS Empress 2 ve Celay kronlar üretici firma talimatlarına göre hazırlandı. Kronların marjinal uyumları bukkal, mezial, lingual ve distal yüzeylerdeki 80 farklı noktada önce kendi çalışma die'lan üzerinde, ardından master model üzerinde simante edilmeksizin Nikon SMZ1500 steromikroskobunda incelendi. Elde edilen marjinal açıklıklara! görüntü analizi, Clemex programında yapıldı. 59Test sonucu elde edilen değerler iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD istatistiksel analizleri ile değerlendirildi. Çalışma die'lan ve master model üzerindeki ölçümler arasında istatistiksel olarak önemli fark görüldü. İstatistiksel analiz sonucunda çalışma die'ları üzerindeki ölçümlerde en düşük marjinal aralık Celay (21,5 + 4 um) grubunda bulundu. Ardından gelen IPS Empress 2 (29,3+5 um) ve Cerec 3 (33+4 um) örnekler arasında önemli fark bulunmazken en yüksek değerlere In-Ceram grubunda (74,6+10 um) rastlandı. Master model üzerinde yapılan ölçümler sonucu tüm gruplar arasında önemli fark bulunurken, en iyi grup yine Celay (27,8 + 4 um), ardından sırasıyla EPS Empress 2 (41,5+7 um), Cerec 3 (47,4+5 um) ve In-Ceram (94,9+10 um) grupları geldi. Her iki çalışma modelinde de Celay kronlar en iyi marjinal uyumu gösterirken In- Ceram kronlar en kötü marjinal uyumu gösterdiler. Bu sonuçlara göre hem çalışma die'ları hem de master model üzerinde, tüm seramik sistenılerinin marjinal açıklığı, klinik olarak kabul edilebilir maksimum değer olan 120 u'un altında bulundu. 60
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In Vitro Evaluation of Marginal Fit of Different All Ceramic Crowns The purpose of this in vitro study was to compare the marginal fit of crowns fabricated with 4 different all-ceramic systems. A standardized all-ceramic preparation was made from stainless steel. Eighty gypsum dies were duplicated from this master steel die using polyvinyl siloxane impression material and randomly divided into 4 groups of 20 each. At first, Cerec 3 crowns were made according to manufacturer's instructions. Silicon key was prepared from these crowns. And then In-Ceram, IPS Empress 2 and Celay crowns were fabricated on dies of each group respectively using this silicon key. The marginal gap of crowns were evaluated four surfaces of a crown at 80 different points without cementation on the gypsum dies and then master steel die with Nikon SMZ 1500 stereomicroscope and Clemex image analysis programme. The marginal opening value of each crown was obtained by calculated mean and standard deviations of 80 measurements. Two-way analysis of variance, One-way analysis of variance and Tukey HSD tests were used to evaluate the data.