Deneysel diyabet oluşturulan ratların peridontal dokularında apoptozisin in situ olarak incelenmesi
In situ detection of apoptosis in periodontal tissues of experimentally induced diabetic rats
- Tez No: 163720
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6.ÖZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabiiim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2005 TÜNALI Deneysel Diyabet Oluşturulan Katların Perîodontai Dokularında Apoptozisin İn Situ Olarak İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak oluşturulan hastalıklar, diyabet ve pcriodontitisin, ayrı olarak ve birlikte gingival epîlei ve bağdokusu hücrelcrkıiıı apoptotik davranışlara üzerindeki etkilerini değerlendirmekti, Araştırmamı/da 43 adet Sprague Dawley cinsi yetişkin erkek rat kullanıldı. Çalışma başlangıcında hayvanlar tartıldı ve kat) glikoz düzeyleri ölçüldü. Deneysel periodontitis ınandibular birinci molar dişlerin etrafına ipek sutur yerleştirilerek oluşturuldu. Deneysel diyabet, diyabctojcnik bir ajan olan strepto'/,otosinin intraperitoneal enjeksiyonu ile oluşturuldu, Strcptozotosin enjeksiyonundan yedi gün sonra, diyabet oluşturulan deneklerin kan glikoz düzeyleri, tekrar ölçüldü ve kan glikoz düzeyi 250 mg/dl'nin üstündeki hayvanlar çalışmaya dahil edildi. Deneysel hastalıklar oluşturulduktan sonra hayvanlar dört gruba ayrıldı; 1) sağlıklı grup (S) (pcriodontal ve sislemik açıdan sağlıklı, n=10), 2) diyabet grubu (D) (deneysel diyabet oluşturulan, n=10), 3) pcriodontitis grubu (P) (deneysel periodontitis oluşturulan, n=l 1), 4) diyabet ve periodontitis grubu (DP) (deneysel diyabet ve periodonlitis oluşturulan, n=l2). Çalışma başlangıcından yedi hafta sonra hayvanlar tartılarak sakrifiye edildi, Mandibulaların her iki yarısı diseke edildi, deminerali/asyona labi tutuldu ve parafine gömüldü. Birinci molar diş bölgelerinden bucco-lingual kesitler alınarak Hematoxylin-Eosin ve Crossmon'un üçlü boyası île buyandılar. Apoptotik hücreler immiinohistokimyasal yöntem (İn Situ Apoptozis ki ti) ile belirlendi ve dokulardaki dağılımları apoptotik indeks skorları ile değerlendirildi. S, D, P ve DP gruplarındaki ortalama apoplotik indeks skorları sırasıyla epitelde; 2.50+1.08, 1.20±0,92, 3.00+0.77 ve 3.33±1.07, bağdokusunda; 2.20±1.14, 0.90+0.88, 3,09±0.54 ve 3.25+.Ö.97 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
?. SUMMARY S,O,Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji AnabiSîm Dalı DOKTORA TEZ! / KONYA-2005 TUNALI in Situ Detection of Apoptosis in Periodontal Tissues of Kxperimentally induced Diabetic Rats The aim of Ihis study was to evaluate the apoptotic bchaviors of gingival cpilhelial and conncctivc tissue cclls in the presence ör absence of experimeııtally induced dîscascs, diabctcs and pcriodontitis. A lotal ol" 43 adult. male Sprague Dawley rats were used in this study. At bascliııc, the anîraals wcrc wcightcd and blood glucose levels were determined. Experimental periodontitis was induced by placing silk ligature around cervix of first ınandibular molars. Experimental dîabetes was induced by intraperitoneal injectîon of the diabctogcnic agcnt, streptozolosin. Seven days later, blood glucose levels of the experinıenia.1!y induced diabetîc rats werc measured again and only the rats wilh blood glucose levels above 250mg/dl were included. Following Ihe induclion of experimental diseases, the animals were dîvided inlo four groups; 1) hcalthy group (H) (periodontally and systemically healthy, n=İO), 2) diabctcs group (D) (expcrimcntally induced diabetcs, n=10), 3) periodontitis group (P) (experimentaliy induced periodontitis, n=H), 4) diabctcs and pcriodontilis group (DP) (experimentally induced diabelcs and periodonlitis, n=12). Seven weeks after baseline, the animals wcre wcighcd and saeri'ficed, The two halves of ihe nıaodibie were dissected from soft tîssues, dcnıiııeralizedj and ernbedded in paraflın, Bucco-lingual scctions were mude ıhrough the first molar tooth regions and stainedeithcr by Hematoxylin-I3osin orby the triple stain of Crossınan. Apoplotic cclls werc detennined by immunohislochemical method (Iıı situ apoptosis kif) and in silu distribııtion was cvaluatcd by apoptolic index scores. in H, D, P and DP groups, the mean apoptolic indcx scores were 2,50±1.08, l.20±0.92, 3.00+0.77 and 3.33±1.07 for epithelia, and. 2.201:1.14, 0.90+0.88, 3.09+0.54 and 3.25+0.97 for conneclive tissue, respectively. The highcst seores wcrc in the, group DP, and the lowest was in the group D.