Konya ve Elazığ illerinde faaliyet gösteren amatör spor kulüpleri yöneticilerinin iş doyum düzeyleri
The levels of job satisfaction of managers working at amateur sporting clups in Konya and Elazığ
- Tez No: 163719
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2004 Halil NAMLI Danışman Yrd. Doç. Dr. İ. Bülent FİŞEKÇİOĞLU Konya ve Elazığ İllerinde Faaliyet Gösteren Amatör Spor Kulüpleri Yöneticilerinin İş Doyum Düzeyleri Araştırmanın amacı amatör spor kulüpleri başında görev yapan spor yöneticilerinin iş doyum düzeylerini belirlemektir. Araştırma 2004 yılı içerisinde, Konya - Elazığ illerinde 1. amatör liginde yer alan spor kulübü yöneticileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kişisel görüşme tekniğiyle yapılmıştır. Konya ve Elazığ illerinde tesadüfi seçilen kulüplerde uygulanan anketler sayesinde, yine tesadüfi seçilen toplam 1 00 amatör spor kulübü yöneticisi ile görüşülmesi sonucunda veriler toplanmıştır. Araştırmada kullanılan“Minessota Satisfaction Questionnaire”kısa formu bilgisayar ortamına aktarılarak, istatistiksel analizler, SPSS 1 1.0 (Statistical Package for Social Sciences) programında Chi-Square, frekans dağılım analizleri alındıktan sonra, birbirleriyle ilişkili olduğunu düşündüğümüz değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuş ve bunların istatistiki anlamlılıkları (PO.OOi, PO.01, PO.05) seviyesine göre yorumda bulunulmuştur. Sonuç olarak; spor kulüpleri başında görev yapan yöneticilerin % 63 'ü 40 yaş ve üzerindedir. Hizmet süreleri ile yaşları paralellik içinde olup % 57'sinin 5 yılın üzerinde bir süredir yöneticilikle uğraştıkları görülmekte ve eğitim seviyeleri ise % 50'sinin lise ve % 30'unun üniversite mezunu düzeyinde olduğu görülmektedir. Elde edilen veriler ışığında, spor kulübü başında görev yapan spor yöneticilerinin büyük çoğunluğunun iş doyumuna ulaştığı ve bu sebeple yine büyük çoğunluğunun bu faaliyetlerden hiçbir maddi kazançları olmamasına rağmen uzun yıllar 51fahri yöneticilik görevlerini sürdürmeye devam ettikleri görülmüştür. Bu sonuç, amatör spor kulüplerinin başında fahri olarak yapılan spor yöneticiliğinin insanların monoton iş yaşamından kurtulup sportif faaliyetlerle daha mutlu bir yaşam sürmelerini sağlayacağını ortaya koymaktadır. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Instute of Health Science Sport Manegement Sciences MASTER THESIS / KONYA - 2004 Halil NAMLI Advisor Asist. Prof. İ. Bülent FİŞEKÇİO?LU The Levels of Job Satisfaction of Managers Working at Amateur Sporting CIups in Konya and Elazığ The aim of this research is to determine the levels of job satisfaction of Sport Clup Managers working at Amateur Sporting Clups. The reseach has been carried out on the managers of The First Amateur Sport Clups which are currently running their activities in Konya and Elazığ in 2004. The research was carried out by the technique of personal contact. By means of the inquiries applied to clups elected randomly in Konya and Elazığ, data were gathered at the end of the interviews made with one hundred Amateur Sport Clups managers, who were elected randomly, too. At research; inquiry's form“Minessota Satisfaction Questionnaire”, which was used, turns over to computer statistical analysises, which is SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Sciences), a crosswise table is come in to existence between variables which there're relationship between them according to us, and these are done after frequency dissociation analysis at chi-square programme. These statistical meanings are explained according to (PO.001, PO.01, PO.05). Consequently, % 63 of the managers working as the head of Sport Clups are forty and older. Their occupation time and ages are parallel and it has been observed thet % 57 of the managers have been working as the heads of the clups and their levels of educations of % 50 are at the degree of high school and % 30 at the degree of university. 53In the light of data obtained, it was noted that most of the managers were able to reach sufficient job satisfaction and for this reason it was reobserved that still most of them continued their duties as honorary directors although they never have any pecuniary earnings. This result exposes thet the sport management, in the way of honorariness, will inevitably require the people to be away from monotonous working lives and maintain a happier life. 54