Konya yöresindeki kedilerde helmintlerin yayılışı
Prevalence of helminth in cats in Konya province
- Tez No: 163723
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZULLAH GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET Bu araştırma, Konya yöresindeki kedilerde bulunan helmint türlerini ve bunların yayılışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Ekim 2001 -Aralık 2003 tarihleri arasında Konya'nın merkez mahallelerinden temin edilen 70 dişi ve 30 erkek olmak üzere toplam 100 kedi sistematik olarak helmintolojik yönden incelenmiştir. Kedilerin önce yaş ve cinsiyetleri belirlenmiş ve kaydedilmiştir. Dışkıların incelenmesi ile kedilerin taşıdıkları helmint türleri belirlenmeye çalışılmıştır. Kedilerin kulak uçlarından kan alınmış ve mikrofılerler yönünden araştırılmıştır. Doğrudan kalbe girilerek alman kan örnekleri de mikrofilerler yönünden incelenmiştir. Nekropside sistematik olarak incelenen organ ve dokulardan toplanan helmintler %0,9'luk fizyolojik tuzlu suya alınmış, nematodlar %70'lik alkolde, cestodlar ise %10'luk formolde tespit edilmiştir. Nematodlar laktofenolde şeffaflandırılmış, cestodlar borakslı karminle boyanmış, toplanan helmintler mikroskopta incelenmiş ve tür tayinleri yapılmıştır. Araştırmada kullanılan 100 kedinin nekropsisinde 92' sinin (%92,0) değişik helmint türleriyle enfekte oldukları saptanmıştır. Erkek kedilerde %83,3, dişi kedilerde %95,7 oranında enfeksiyon tespit edilmiştir. Bir yaş ve altındaki kedilerin %95,4'ünün, 2-3 yaşındaki kedilerin %100'ünün, 3-4 yaşındaki kedilerin %83,3'ünün, 4-5 yaşındaki kedilerin %95'inin, 5-6 yaşındaki kedilerin %88,8'inin, 6-7 yaşındaki kedilerin %92,8'inin, 7-8 yaşındaki kedilerin %80'inin, 8 yaşındaki ve daha yaşlı kedilerin %85,7'sinin helmintlerle enfekte olduğu belirlenmiştir. Helmint enfeksiyonlarının yayılışında, kedilerin yaş ve cinsiyetlerinin istatistiksel olarak önemli olmadığı gözlenmiştir (p>0,05). Yüz kedinin 58'inde Joyeuxiella pasqualei, 2 8' inde Dipylidium caninum, 10 'unda Taenia taeniaeformis, 5'inde Diplopylidium nölleri, 47'sinde Toxocara mystax, 2'sinde Physaloptera praeputialis bulunmuştur. Enfekte kedilerde 4 cestod ve 2 nematod türü olmak üzere toplam 6 tür helmint tesbit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda kedilerden 6033 adet cestod, 234 adet nematod elde edilmiş ve toplam 6267 adet helmint toplanmıştır. Dışkıların %4'ünde T. mystax yumurtalarına, %8'inde J. pasqualei halkalarına rastlanmıştır. Konya'da kedi helmintlerinin bu kadar yaygın olması ve bu helmintlerin bir kısmının zoonoz olması, insan sağlığı açısından da riskler taşıdığı için, kedilerin periyodik aralıklarla muayenelerinin yapılarak tedavi edilmeleri, parazitlere karşı koruyucu tedbirlerin alınması gerekmektedir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to examine the species and the spread of the helminths in the cats in Konya province. In this research, 70 female and 30 male out of the total 100 cats were collected from the central neighbourhood of Konya in the period from October 2001 to December 2003. These cats were systematically examined from helminthological point of view. First of all, the cats' age and sex were identified and recorded. As a result of faecal examination of the cats helminths species were discovered. Blood samples were taken from the edge of the cats' ears and hearts were used for the examination of microfilariae. The helminths species collected from the systematically examined organs and tissues in necropsy were taken into the 0,9 percent salt solution, Nematodes were transfered into 70 percent alcohol and Cestodes into 10 percent formalin. Nematodes were transparenced in lactophenol. Cestodes were stained with carmen borax. Then, these species were identified. In this study, 92 cats (92 percent) were found infected, for at least one helminth species. It is understood that 83,3 percent of the males and 95,7 percent of the females were infected by helmints. The sample cats which were infected by helminths and their age profile groups are as follows: 95,4 percent of them up to one year old, 100 percent of the two-three years old, 83,3 of the three-four years old, 95 percent of the four-five years old, 88,8 percent of the five- six years old, 92,8 percent of the six-seven years old, 80 percent of the seven-eight years old, 85,7 percent of the eight years old and above. As a result of the observation of the sample cats, it is safe to say, that that in the spread of helminth infections the age and sexuality of the cats were not statistically significant (p>0,05). Joyeuxiella pasqualei in 58 cats, Dipylidium caninum in 28 cats, Taenia taeniaeformis in 10 cats, Diplopylidium nölleri in 5 cats, Taxocara mystax in 47 cats, Physaloptera praeputialis in 2 cats of 1 00 cats were found. In the infected cats, there were 4 Cestodes and 2 Nematodes totalling to the 6 helminth species were detected. The total 6267 helminthes consisted of 6033 Cestodes and 234 Nematodes which were collected and identified from the sample cats. During the macroscopical examination of the faecel samples of the cats, the 4 percent T. mystax eggs and the 8 percent segments of J. pasqualei were detected. Since the cat helminths were so widespread in Konya, and some of them were zoonose, this may cause risk for the local people. It is, therefore, necessary that the cats have to be protected against parasites by periodical inspections and by the treatment of the cats for inspected infections. 54