Kavuklar (Karapınar-Konya) yöresi pliyosen çökellerinin 147 nolu kuyu verilerine göre organofasiyes özellikleri
The organofacies properties of pliocene deposits of Kavuklar (Karapinar-Konya) vicinity according to well log number 147
- Tez No: 316146
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Kavuklar (Karapınar-Konya) yöresinde yüzeyleyen Pliyosen birimlerin organofasiyes özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma alanında, 147 Nolu sondaj kuyusunun kestiği birimler; alttan üstte doğru, Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı gölsel ortamda çökelen İnsuyu Formasyonu (Ni), üzerinde uyumlu ve geçişli olarak bulunan Pliyosen yaşlı linyitli seviyelerden oluşan göl ve akarsu ortamında çökelen Hotamış Formasyonu (Nh) ve uyumsuz olarak kil, siltli-tüflü kilden oluşan alüvyonlar (Qal) bulunur. 147 nolu sondaj kuyusuna ait örneklerin toplam organik karbon miktarı ortalama %8,5' dir. Kerojenler III. tip olup, odunsu organik madde türü egemendir. Vitrinit yansıma değeri %0,35 ve Tmax 4170C (ortalama) değerine göre birim olgunlaşmamış olup, diyajenez aşamasındadır. Bu birimler C-CD-D organik fasiyesinde çökelmiştir. GC-MS analizleri; olgunlaşmamış-erken olgunlaşmış düzeyini belirtir. Çökelim ortamı yüksek tuzlulukla ilgilidir ve Tersiyer yaşını desteklemektedir. XRD analizlerine göre kayaçların %45 lik bir kısmının kalsitten oluştuğu ve bazı kesimlerde yaklaşık %11 oranında kuvars, %5 dolomit, %17 kloritten ibaret olduğu görülmektedir. Geriye kalan %22 lik kısımlarda ise mika, feldispat, klorit grubu mineralinin varlığından bahsetmek mümkündür. İncelenen kömür örneklerinin kül içeriği (%41,23-46,63 kuru baz) ve uçucu madde içeriği (%32,85-35,24 kuru baz) yüksektir. Kuru bazda ortalama %4,76 kükürt ölçülmüştür. Üst ısıl değerler 2935-3321 Kcal/kg (ortalama 3117 Kcal/kg) arasında değişmekte olup bu değerler kömürlerin linyit sınıfında, linyit-B alt grubunda olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study identifies organofacies properties of Pliocene units around Kavuklar (Karapınar-Konya) vicinity. In the study area, Upper Miocene-Pliocene aged lacustrine İnsuyu Formation (Ni) is conformably overlaid by Pliocene aged lacustrine and fluvial Hotamış Formation (Nh) which consist of lignite levels. Clayey, silty-clayey alluvium (Qal) overlies Hotamış Formation (Nh) unconformably.The average total organic carbon value for samples that belongs to well number 147 is 8,5%. Kerogens are third type and woody organic material is dominant. Since vitrinite reflectance value 0,35% and average Tmax 4170C, the unit is in the diagenesis period. Ash component of analysed coal sample (%41,23-46,63 dry base) and volatile component (%32,85-35,24 dry base) are high. Dry base contains %4,76 sulfur and top thermal datas change between 2935-3321 Kcal/kg (average of 3117 Kcal/kg) and show us the class of coals are lignite, also detailed origin is lignite?B from subgroup.