14-16 yaş (B genç) futbolcuların denetim odağının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of locus of control of 14-16 years aged footballers with respect to different variables
- Tez No: 163781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2005 Dede BAŞTÜRK Danışman Yrd. Doç. Dr. Turgut KAPLAN 14-16 Yaş (B Genç) Futbolcuların Denetim Odağının Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi Bu çalışmanın amacı 14-16 yaş (B Genç) futbolcular denetim odaklarının tespit edilmesi ve çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırma 2004-2005 futbol sezonunda Ankara ilinde düzenlenen, B Genç kategorisi (14-16 yaş) futbol müsabakalarına katılan 7 takımdan toplam 102 sporcudan oluşan bir örneklem grubu üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan deneklerin yaş ortalaması 15.04 yıl olarak tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında kulüplerin antrenörlerinden izin alınarak araştırma ve ölçme araçları hakkında bilgi verilmiş, gönüllü olan öğrencilere ise Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği (RİDKOÖ) ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS 10.0 İstatistik paket programıyla frekans ve yüzde değerleri tespit edilmiştir. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden One - Way ANOVA testi kullanılmıştır. Varyans homojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane ve Tukey testleri kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde 0.05 manidarlık düzeyi taban alınmıştır. B Genç kategorisinde mücadele eden 14-16 yaş grubu futbolcuların daha çok içsel denetim odağına sahip oldukları bulunmuş, bunun yanında baba mesleğini emekli olarak bildiren sporcuların diğer meslek gruplarına göre içsel denetim odağı eğiliminde oldukları bulunmuştur. Ele alınan diğer değişkenler açısından denetim odağını etkileyen bir faktör tespit edilememiştir. 42
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institue Trainemess Education of Mainscience Part MASTER THESIS / KONYA 2005 Dede Baştürk Advisor Assoc. Prof. Turgut Kaplan Investigation of locus of control of 14-16 years aged footballers with respect to different variables The purpose of this study is to find out effects of different variables onto locus of control of 14-16 years (B-young) aged footballers. Research study was done amoung the footballers of 7 teams of B-young (14-16 years aged) category soccer league. 102 volantier sportsman was chosen as sample group from these teams. Average age of the participants volantiers was calculated as 15.04 year. Research study was done with the permission of the trainers after they were informed about the subject of the research syudy. Rotter Internal- External Locus of control Scala and personel information questionaries were applied to the volantiers. Results were evaluated by using SPSS 10.0 statistical software programme. Frequency and percentage values were obtained from this software programme. The obtained data showed a normal distribution according to the One-Way ANOVA normality test. Integer and Tukey tests of Post Hoc Multiple Comparison Tests were used to evaluate variance homogenity. All statistical analysis were based on 0.05 significant precision value. It was found that young footballers (14-16 years aged ) of B-young category have internal locus of control more than external locus of control. The volantiers declaring their father's job as retired were found to have more internal locus of control with respect to the others in the sample group. Other variables were not found to effect the locus of control Factors effecting locus of control. 44