Antalya yöresinde faaliyet gösteren turizm işletmelerindeki sportif rekreasyonun yöre ve ülke turizmine katkıları
Current recreation and animation activities in Antalya region and their importance for the region and country
- Tez No: 163782
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET S.Ü. Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA - 2005 Oktay Borhan Danışman Prof.Dr. A.Levent Baş Antalya Yöresinde Yapılan Rekreasyon ve Animasyon Faaliyetlerinin Yöre ve Ülke Turizmine Katkıları Bu çalışmada Antalya yöresine gelen turistlerin ve Antalya yöresinde faaliyet gösteren turistik işletme yöneticilerinin Rekreasyon ve Animasyon hizmetlerinin genel durumuna ilişkin fikirlerinin incelenmesi, sunulan rekreasyon faaliyetlerinin genel profilinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2004 yılı Ağustos ayı içerisinde Antalya merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren 15 adet turistik işletme yöneticisi ile bu bölgede tatil yapmakta olan yerli ve yabancı toplam 257 turist oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında iki farklı anket uygulanmıştır: Antalya yöresinde turistik işletmelere gelen turistlere yönelik uygulanan rekreasyon ve animasyon faaliyetleri hakkında verilerin elde edilmesi ve bu işleri yürütmekle görevli kişilerin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla; işletmelerin rekreasyon ve animasyon faaliyetlerinden sorumlu bulunan işletme yöneticilerine kişisel bilgilerini de içeren ve 20 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Uygulanan diğer bir anket ise Antalya ve çevresinde tatil yapmakta olan yerli yabancı turistlere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu anket, bölgede tatil yapmakta olan turistlerin özelliklerinin belirlenmesi, rekreasyon ve animasyon faaliyetlerinden ne derece ve ne şekilde yararlandıkları ve bu tür faaliyetlere bakış açılarının belirlenmesi amacıyla uygulanmıştır. Anketler rekreasyon ve animasyondan sorumlu yöneticilere birebir görüşme sonucunda uygulanmıştır. Turistlere uygulanan anketlerin bir kısmı gezi rehberleri aracılığıyla bir kısmı da birebir görüşme sonucu uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri 42tespit edilerek Ki-kare testi uygulanmıştır. Değerlendirmeler 0.05 anlamlılık seviyesine göre yapılmıştır. Sonuç olarak ankete katılan turistlerin Antalya yöresini, bulundukları işletmeyi tercihinde, tatillerini uzatma ve döviz bırakma noktasında rekreasyon faaliyetlerinin etkisi olduğu görülmektedir. Turistler açısından işletmelerin yürütülen sportif aktivitelerde %57,3 oranında kısmen yeterli olduğu yani bu konuda daha değişik ve kaliteli bir şekilde hizmet sunulması gerektiği anlaşılmaktadır. Turistler açısından yapılan fiziksel aktivite olarak alışılan yüzme ve güneşlenme aktivite oranı %44,1 iken rekreasyon ve animasyon faaliyeti de %7 oranındadır. Bulundukları işletmelerdeki rekreasyon faaliyetlerini yeterli bulanların sayısı %36,9 iken geri kalan %51,2'lik bir kısmı yeterli %11,9'luk kısmı da yetersiz görmektedir. Ayrıca turistler açısından rekreasyon ve animasyon faaliyetlerini sürdüren kişilerin daha yeterli olmasını isteyenlerin oranı daha fazladır. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Instiue“Trainerness Education”of Mainscience Part Oktay Borhan Advisor Prof. Dr. A. Levent Baş Current recreation and animation activities in Antalya region and their importance for the region and country : In this study the ideas of tourists and tourist enterprise managers about recreation and animation facilities done around Antalya region was investigated and a general profile related to this concept has been presented. ît is well known that sports and tourism are important concepts for for a country from socio-economic point of view. Both are very important for presentation of the country and for the recovery of people get bored from daily life. Nowadays some counties get great incomes from tourism even they have no valuable historical importance. Besides this fact Turkey has a magnificent historical past and bridging the two continents-Europe and Asia. Turkey is a center of important civilisations in history beginig from 4000 B.C. Today tourism facilities are not evaluated as just sun, sea, coasts or some kinds of services given to the tourists. Sport activities are also not defined with definite boundries. Recreation activities combines these two separate field of activities. We tried to find out recreation and animation activities in Antalya region with a questionary applied to the people of which 128 male and 129 female. Questionaries are asked to 257 native or foreing tourists and 15 tourist foundation. Tourists and foundations' manager's educatinal profiles were high. As a result, recreation activities were found to be effective for tourists to longer their vocation and for foundations to get more incomes. 57,3 % of applicants said that recreation activities are partially satisfactory but must be extended more. Physical activities done by tourists were found as 44.1 % swimming and sun bath and 7 % rcreation and 44animation facilities. 36,9 % of tourists found the recreation facilities satisfactorily enough, of 51,2 % enough and of 1 1,9 % found the activities insufficient. In addition tourists ask for more skilful! people for recreation and animation facilities. 45