Nd:YAG laser arka kapsülotomi sonrası göz içi basınç değişiklikleri
  1. Tez No: 163866
  2. Yazar: BURHAN KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DEMİROK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
3. ÖZET Göz içi lens (GİL) implantasyonunun yapıldığı ilk yıllardan itibaren, arka kapsül kesafeti ( AKK) önemli bir postoperatif komplikasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. AKK tedavisi için güncel bir tedavi metodu olan Nd:YAG lazer kapsülotominin en sık görülen komplikasyonu göz içi basıncı (GİB) artışıdır. Bu çalışma Ocak 2004-Şubat 2005 tarihleri arasında yapıldı. Daha önce katarakt cerrahisi geçirmiş, tümü psödofakik ve arka kapsül kesafeti gelişmiş olan ve bu nedenle Nd:YAG lazer arka kapsülotomi uygulanan toplam 49 hastanın 51 gözü değerlendirildi. Tüm olguların lazer uygulamasından önce ve sonra düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri alındı, biyomikroskop ile ön ve arka segment muayeneleri ve Goldman aplanasyon tonometresi ile GİB ölçümleri yapıldı. Olguların 28'i (%57.1) erkek, 21 'i (%42.9) bayan idi. Olguların yaş ortalaması 34.73±26.94 idi. Gözlerden 6'sı (%1 1.8) konjenital katarakt, 21 'i (%41.2) travmatik katarakt, 22'si (%47) senil katarakt nedeniyle öpere edilmişlerdi. Olgulara uygulanan katarakt cerrahisi ile lazer kapsülotomi arasında geçen süre ortalama 26.96±21.40 ay idi. Lazer uygulamasından sonra anlamlı (5 mmHg ve üstü) GİB artışı 12 gözde (%23.5) tespit edildi. Lazer uygulamasından sonra 10 mmHg ve üzeri GİB artışı ise 5 gözde (%9.8) tespit edildi. Bu değerler literatüre göre daha düşük düzeylerde idi. Lazer kapsülotomi sonrasında gözlerin %94.1 'inde Snellen eşeline göre en az bir sıra görme keskinliği artışı saptandı. Bu çalışmada uygulanan seans sayısı ortalama 2.14Ü.05 idi. Her bir göz için atılan ortalama atış sayısı 65.74±43.89 ve kullanılan ortalama enerji miktarı 86.14±68.06 olarak tespit edildi. Ancak 51 göze toplam 108 seans lazer uygulaması yapıldı. Buna göre her bir seansta atılan ortalama atış sayısı 30.98± 16.71 ve kullanılan ortalama enerji miktarı 39.1 1±23.69 mJ olarak tespit edildi. Bu değerler literatür ile kıyaslandığında daha düşük idi. 1 olguda (%1.9) ön hyaloid rüptürü ve az miktarda vitreus prolapsusu gelişti; ancak, pupil bloğu veya endotel teması olmadı. Olguların hiçbirinde retina dekolmanı ve klinik olarak anlamlı kistoid maküla ödemi gelişmedi.Toplam 3 olguda (%5.9) göz içi lens hasan gelişti. Noktalanma tarzında olan bu hasarlar görme azalmasına yol açmadı. AKK tedavisinde günümüzde en geçerli yöntem Nd:YAG lazer arka kapsülotomidir. Nd:YAG lazer ile arka kapsülde görme için yeterli olabilecek küçük bir açıklık sağlanması amaçlanır. Bu şekilde kapsülotomiden kaynaklanan debris miktarının daha az olmasının yanında kullanılan enerji miktarı da düşük olacaktır. Böylece GİB artışı ile beraber ön hyaloid rüptürü, KMÖ, RD ve diğer Nd:YAG lazer kapsülotomi komplikasy onlarının görülme sıklığı azalacaktır. Antiglokomatöz ajanların potansiyel yan etkileri gözönüne alındığında; hastalarda lazer uygulaması öncesinde GİB artışı için risk varsa profilaktik tedavi verilmesinin gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY Posterior capsule opacification (PCO) is an important postoperative problem since the first implantation of intraocular lens (IOL). Intraocular pressure (IOP) elevation is the most common complication of Nd:YAG laser posterior capsulotomy. In this study, 51 eyes of 49 patients who underwent cataract surgery between January 2004-February 2004 were evaluated. All the patients were pseudophakic and developed posterior capsule opacification. Visual acuity, anterior and posterior segment examination, intraocular pressure measurements were noted before and after the capsulotomy procedure. 28 (57.1%) of the patients were male and 21(42.9%) were female. The mean patient age is 34.73±26.94. Six eyes (1 1.8%) with congenital cataract, 21 eyes (41.2%) with traumatic cataract and 22 eyes (47%) with senil cataract were operated. The mean duration between cataract surgery and laser capsulotomy procedure was 26.96±21.40 months. Postoperative significant intraocular pressure elevation was accepted as 5 mmHg or high that was observed in 12 eyes (23.5%). But 10 mmHg or high intraocular pressure elevation was only observed in 5 eyes (9.8%). These results were low, compared to the literature. There increase in visual acuity after the laser capsulotomy procedure was 94.1%, with Snellen chart. In this study, the number of laser session were 2.14Ü.05. The mean laser shoot counts for each eye were 65.74±43.89 and the mean lazer energy for each eye was 86.14±68.06 mJ. But the mean laser shoot for each session were 30.98±16.71 and the mean laser energy for each session was 39. 1 1±23.69 mJ. The amount of energy used was lower when compared to the literature. We experienced anterior hyaloid membrane rupture and minimal vitreous prolapse in one patient (1.9%). There was no pupillary block or endothelial contact in this patient. There was no retinal detachment (RD) or clinically significant cystoid macular edema (CME) in any of the patients.IOL deformities were developed in three patients (5.9%). The deformity appeared to be pittings on the IOL, and did not lead to any visual disturbances. Currently, the most effective treatment for PCO is Nd: YAG laser capsulotomy. By means of Nd: YAG laser the small aperture is provided. In this way, the debris after the capsulotomy and the amount of the energy used will be low. Thus, incidence of the other laser complication such as increased IOP together with anterior hyaloid rupture, CME, RD, etc. will be lower. Because of the potential side effects of antiglaucomatous agents, we suggest that they should only be used for prophylaxis in the patients with increased IOP risk.