Primer açık açılı glokom olgularında uygulanan viskokanalostomi ameliyatlarının uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 163867
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Glokomun cerrahi tedavisinde altın standart olan trabekülektomide aşırı fıltrasyon, sığ ön kamara, hipotoni, koroid dekolmam gibi komplikasyonların olması nedeniyle, bunları en aza indirecek derin sklerektomi ve viskokanalostomi son yıllarda taraftar bulmaya başlamıştır. Tüm dünyanın ilgisini çeken bu teknik ile ilgili olarak kliniğimizde yapılan viskokanalostomi ameliyatlarının uzun dönem GÎB düşürücü etkisi ve postoperatif komplikasyonlan değerlendirildi. Bu retrospektif çalışmada 1999-2003 yıllan arasında, 21 hastanın 22 gözüne uygulanmış viskokanalostomi ameliyatı sonuçlan ele alındı. Hastalar en az 12 en çok 62 ay ve ortalama 27.50 ± 14.71 ay takip edildi. Postoperatif göz içi basıncının (GİB) ilaçla veya ilaçsız 21 mmHg'nın altında olması cerrahi başarı, ilaçsız 21 mmHg'nın altında olması ise cerrahi tam başarı olarak kabul edildi. Postoperatif son kontrollerinde olgularımızın %90'ında cerrahi basan sağlandı. Ön kamaraya girilmemesi ile postoperatif enflamasyon gelişmemekte ve postoperatif pupiller dilatasyon gerekmemektedir, böylece santral görmeye daha çabuk kavuşulmaktadır. Komplikasyon gelişimi açısından ise çalışmamızda viskokanalostomi tekniği, literatürdeki trabekülektomi tekniği ile karşılaştınlınca çok daha güvenilir olarak saptandı. Penetran glokom cerrahisinde konjonktival bleb oluşumunun postoperatif infeksiyon riski vardır. Kistik, ince duvarlı bleb varlığında ve Mitomisin-C veya 5-FU kulanımında bu risk artmaktadır. Hastalarımızda viskokanalostomi sonrası blebe bağlı herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Çalışmamızda %27.7 oranında sığ konjonktival blep gelişimi gözlendi. Bazı serilerde %5 olan bu oran bazı serilerde ise %50'lere ulaşmaktadır. Subkonjonktival drenaj blebi oluşumunun da viskokanalostomi ameliyatının etki mekanizmasında oldukça etkin rol oynadığı sonucuna varıldı. Blep komplikasyonlan için daha uzun takip sonuçlarının beklenmesi gerektiği, tekniğin etki mekanizmasının net olarak ortaya konması ile bu konunun da aydınlanacağı kanısındayız. Sonuç olarak özellikle öğrenme süreci tamamlandıktan sonra, viskokanalostomi tekniğinin glokom cerrahisinde GİB düşürme yönünden trabekülektomiyle karşılaştırılabilecek düzeyde etkin ve daha az komplikasyon oranı nedeniyle güvenli bir alternatif yöntem olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-penetrating glaucoma surgery has gained increasing interest because it may significantly reduce surgical complications well known with standard trabeculectomy, such as inflammatory reaction, intraoperative and postoperative bleeding, excessive filtration with flat anterior chamber, choroidal detachment, long-term hypotony with maculopathy, cataract formation, or postoperative endophthalmitis. Viscocanalostomy is a non-penetrating filtration procedure for the surgical treatment of medically uncontrolled open angle glaucoma. In this study we evaluated the long-term IOP lowering effect and postoperative complications of viscocanalostomy. The procedure has been documented in a retrospective study of 22 eyes of 21 patients who were operated on between late 1999 and early 2003, and followed for up to 62 months.The mean follow up period was 27.50 ± 14.71 months. Complete success rate, defined as intraocular pressure (IOP) lower than 21 mmHg without medication, was 68 % (15/22) and qualified success rate, patients who achieved IOP below 21 mmHg with or without medication, was 90 % (20/22). Patients with an IOP lower than 21 mmHg with medication were 22.7 % (5/22). By avoiding perforation into the anterior chamber, no secondary aqueous humor is drawn and no postoperative inflammation is initiated. Therefore, no pupillary dilatation is needed, allowing for a rapid recovery of central vision. Perforating glaucoma surgery with conjunctival bleb formation has a potential risk for postoperative infection, particularly in the presence of cystic, thin- walled blebs and after the use of Mitomycin-C or 5-FU. No bleb-related problems were recorded in our patients following VCS. 27.7% of eyes in our study had a shallow filtering bleb. In different series this ratio was between 5% and 50%, showing that subconjunctival bleb formation is also a mechanism in VCS. There is a need of long-term follow-up period to set out the bleb-related complications and the exact mechanism of viscocanalostomy. In conclusion, following learning period, viscocanalostomy appears to be a promising non-perforating filtration procedure. Viscocanalostomy is as effective as trabeculectomy in lowering IOP and it is designed in an attempt to lower the risk of incidence of complications, thus offering both surgeon and patient a safer, more convenient option.