Ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerde muskuloskeletal ağrıya sebep olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors that causes musculoskeletal pain in high school teachers
- Tez No: 163889
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç : Muskuloskeletal bozukluklar, ciddi maddi kayba ve işgücü kaybına neden olan, işle ilgili faktörlere ve kişisel özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan önemli sağlık problemlerindendir. Çalışmanın amacı öğretmenlerde görülen muskuloskeletal problemleri belirlemek ve muskuloskeletal ağrıya sebep olan faktörleri incelemektir. Gereç-yöntem : Çalışmaya orta öğretim okullarında görev yapan 339 (183 kadın, 156 erkek) öğretmen dahil edilmiştir. Muskuloskeletal probleme bağlı ağrılı bölgeler Standardize Nordic Anketi kullanılarak belirlenmiştir, öğretmenlerin, cinsiyet, vücut kütle indeksi (VKİ), hizmet yılı, haftalık çalışma saati, sigara alışkanlığı ve egzersiz alışkanlığı yüz yüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (1 1.0) istatistik programında Ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar : Çalışmaya katılan öğretmenlerde muskuloskeletal ağrı görülen bölgeler sırasıyla; bel, boyun, sırt, omuz, diz, el-el bileği, kalça, dirsek ve ayak-ayak bileği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Aim: Musculoskeletal disorders occurred by work related and personal factors are recognized as a problem with enormous human and economic ramifications. The aim of the study is to determinate musculoskeletal problems in teachers and to investigate factors, which are caused musculoskeletal pain. Material and methods: 339 teachers working in high school (183 female, 156 male) were included the study. The regions with pain related to musculoskeletal problem were determined using Standardize Nordic Questionnaire. Participants' age, gender, body mass index (BMI), duration of working, working hour per week, habit of smoking and habit of regular exercise were recorded. The data was analysed using Chi-square test on SPSS (1 1.0). Results: Subjects had pain of lumbar, neck, thoracic, shoulder, knee, hand-wrist, hip, elbow and ankle-foot regions respectively.