Tek doz oral östrojenin hipertansif postmenopozal kadınlarda sol ventrikül doluşuna etkisi
The effect of single dose of oral esrtogen on left ventricular filling in hypertensive postmenopausal women
  1. Tez No: 163890
  2. Yazar: ALİ SERDAR FAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Tek Doz Oral Östrojenin Diyastolik Disfonksiyonu olan Hipertansif Postmenopozal Kadınlarda Sol Ventrikfil Doluşuna Etkisi Çalışmada hipertansif olan ve diyastolik fonksiyon bozukluğu bulunan postmenopozal kadınlarda tek doz oral östrojenin sol ventrikül diyastolik fonksiyonu üzerindeki akut etkisi araştırılmıştır. En az bir yıldır postmenopozal dönemde olan iki ayrı kadm grubu incelendi. Sistemik hipertansiyonu olan (diyastolik kan basmcı > 90 mmHg) ve Doppler ekokardiyografik incelemede diyastolik fonksiyon bozukluğu (mitral E / A < 1 ve izovolumik relaksasyon zamanı -IVRT- > 100 msan) saptanan hipertansif grubu ( hipertansif grup, n : 30, yaş ort. 54 ± 5) ; kan basıncı normal (diyastolik kan basıncı ^ 90 mmHg) olan ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonu normal (mitral E / A ^ 1 ve IVRT £100 msan) bulunan kadınlar ise kontrol grubunu ( kontrol grubu, n : 30, yaş ort. 52 ± 6) oluşturdu. Bazal değerlendirmenin ardından çift kör, plasebo kontrollü ve çarpraz karşılaştırmalı olarak 6.25 mg oral östrojen verildi ; üç saat sonra ekokardiyografik inceleme yinelendi. Her iki ilaç öncesinde ve sonrasında kan basıncı ve kalp hızı monitörize edildi. Kan basıncı ve kalp hızı her iki ilaçla da anlamlı olarak değişmedi. Bazal E / A oram hipertansif grupta ve kontrol grubunda sırasıyla 0.72 ± 0.26 and 1.22 ± 0.30, IVRT ise yine sırasıyla 122 ±18 msan ve 89 ± 14 msan idi. Kontrol grubunda östrojenin peak E, peak A, E / A oram ve IVRT üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmadı. Hipertansif grupta ise peak E ve peak A da anlamlı değişim olmazken, E / A oranında anlamlı olmayan hafif bir normalizasyon gözlendi (bazal 0.73 ±0.11, ilaçla 0.84 ± 20). Ayrıca yine bu grupta IVRT' de anlamlı düzelme saptandı (bazal 124 ± 20 msan, östrojen ile 105 ± 13 msan, p < 0.005) Sonuç olarak, diyastolik disfonksiyonu olan hipertansif postmenopozal kadınlarda tek doz oral östrojenin kan basıncını ve kalp hızım değiştirmeksizin IVRT' yi olumlu yönde etkilediği bulundu. Östrojenin hipertansif kadınlarda diyastolik fonksiyon üzerindeki bu olumlu etkisi ileri yaşla birlikte diyastolik disfonksiyon riskinin artmasında postmenopozal kadınlarda östrejen eksikliğinin de rolünün olabileceğini göstermektedir. Anahtar kelimeler : diyastolik disfonksiyon, östrogen, hipertansiyon
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SINGLE DOSE OF ORAL ESRTOGEN ON LEFT VENTRICULAR FILLING IN HYPERTENSIVE POSTMENOPAUSAL WOMEN The aim of the study was to examine the acute effects of single dose oral estrogen on left ventricular diastolic function in hypertensive postmenopausal women with diastolic dysfunction. Postmenopausal women with hypertension (diastolic blood pressure (BP) > 90 mm Hg) and with left ventricular diastolic dysfunction (mitral E / A < 1 and isovolumic relaxation time (IVRT) > 100 msec) were included in the study (hypertensive group; n= 30; mean age 54 ± 5 yrs). Age-matched, normotensive (diastolic BP ^ 90 mmHg) postmenopausal women with normal left ventricular mass index ( < 1 10 g /m2) and with normal left ventricular diastolic function (mitral E / A ^ 1 and IVRT ^100 msec) served as the control group (control group; n=30; mean age 52 ± 6 yrs). Left ventricular diastolic function was assessed by Doppler echocardiography at baseline and 3 hours after the drug administration. All subjects were given estrogen 0.625 mg and placebo by the oral route in a double blind, cross-over fashion. Heart rate and blood pressure were monitored during the study. There was no effect of estrogen on heart rate and blood pressure in any of the groups. Baseline E / A ratio was 0.72 ± 0.26 and 1.22 ± 0.30, and IVRT was 122 ± 18 and 89 ± 14 msec in hypertensive group and in the control group, respectively. Estrogen had no significant effect on any of the Doppler parameters in the control group. However, in the hypertensive group, there was a trend to return towards normal limits at the E / A ratio (from 0.73 ± 0.1 1 to 0.84 ± 20) with estrogen and a significant improvement in IVRT from 124 ± 20 msec to 105 ± 13 msec in response to estrogen administration. The effect of estrogen on IVRT was statistically significant when compared with placebo (p < 0.005). In conclusion a significant improvement was achieved by a single dose oral estrogen in left ventricular diastolic filling in hypertensive postmenopausal women with diastolic dysfunction without altering heart rate and blood pressure.