Açık kanallarda türbülanslı sınır tabakasının incelenmesi
  1. Tez No: 163914
  2. Yazar: GAZİ DARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH KIRKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
V oz Cilalı tabanlı, dikdörtgen kesitli bir açık kanaldaki akımın türbülanslı sınır tabakasındaki hız dağılımı incelenmiştir. Kanaldan çeşitli debilerde akım geçirilerek belirli kesitlerde türbülanslı zamansal or talama hız alanı sistematik bir şekilde araştırılmış ve elde edilen data, hız dağılımının matematiksel özelliklerini bulmak için, bir paket bilgisayar programında girdi olarak kullanılmıştır. Böylece düşey üzerindeki hız dağılım ifadeleri belirlenerek, bulunan ifadelerin önceki çalışmalara göre geçerliliği incelenmiş ve bazı katsayılar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The velocity distribution in the boundary layer of a turbulent flow in a rectangular open channel with a smooth bottom has been investigated. In order to ob tain the mathematical properties of the velocity dist ribution, various flowrates of different magnitudes have been conveyed in the channel, and temporally-ave raged turbulent velocity values have been measured at predefined sections along the channel. The experimsntal data which were obtained by using the Laser Anemometer, have been used as input to a package computer program, which provided analytical expressions for velocity distribu tions perpendicular to the channel bottom. The validity of these expressions bas been verified by comparing them with the previous studies, and some new coeffici ents have been proposed.