Angiotensin dönüştürücü (converting) enzim (ACE) gen polimorfizminin elit güreşçiler ve normal popülasyonda karşılaştırılması
Comparison of angiotesin converting enzim (ACE) gene polymorphisms in elite Turkish wrestlers and the sedentary population
  1. Tez No: 164004
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Spor bilimleri çok farklı disiplinleri bir çatı altında birleştiren yapısıyla Türkiye'de hızla gelişmektedir. Buna rağmen halen ülkemizde spor yeteneğinin ortaya çıkarılması ve yönlendirilmesi, büyük ölçüde gözlemlere ve rastlantılara kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı güreş sporu bağlanımda genetik analiz yöntemlerinin uluslararası başarı için ne dercede öngörü kazandırabileceğini araştırmaktır. Bu doğrultuda uluslararası düzeyde basanlar elde etmiş elit 49 Türk güreşçisinin Angiotensin Converting (dönüştürücü) Enzim (ACE) polimorfizmi belirlenmiş ve 100 kişilik gönüllü, sağlıklı, erkek genel populasyonla karşılaştırılmıştır. Güreşçiler ve spor yapmayanlar arasında alel frekans yoğunluğunu analizinde iki grup arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Buna rağmen güreşçilerin ve güreşçi olmayanların İD genotipinde daha fazla yığılma gösterdikleri belirlenmiştir. Anlamlı bir fark olmamakla birlikte II genotipine sahip olan güreşçi sayısı, sporcu olmayanlara oranla daha azdır. Araştırmamıza katılan (49 kişi) güreşçilerde ACE genotipi II olanların sayısı 5 kişi olup % 10,2 'sini oluşturmakta, normal popülasyonda ise; 100 kişide ACE genotipi II olanların sayısı 18 kişi olup % 18'ini oluşturmaktadır. ACE genotipi DD olan güreşçilerin 15 kişi olup % 30,6'sını oluşturmakta, normal popülasyonda, ACE genotipi DD olanların sayısı 36 kişi olup % 36' sim oluşturmaktadır. İD genotipine her iki grupta II ve DD genotiplerine göre daha fazla rastlanmıştır: 29 güreşçide İD genotipi (% 59,2), genel popülasyonda 46 kişide İD genotipi (% 46) bulunmuştur. Güreşçi ve normal popülasyonun genelinde ise II genotipinde olanların sayısı 23 kişi (% 15,4), DD genotipinde olanların sayısı 51 kişi (%34,2), İD genotipinde olanların sayısı ise 75 kişi (% 50,3) olarak tespit edilmiştir. Güreşçiler ve spor yapmayanlar arasında alel frekans yoğunluğu kaykare testi ile değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Elit güreşçilerde ile sedanter grup ACE genotipi verileri karşılaştırılarak, sporcunun küçük yaşta bu spor branşına yönlendirilmesi ve yetenek seçimi kapsamında ACE gen polimorfizmi taramasının kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Angiotensin Converting Enzim (ACE) Gene Polymorphisms in Elite Turkish Wrestlers and the Sedentary Population The multi-disciplinary structure of sports sciences is rapidly evolving in Turkey. Unfortunately, to a great extent talent identification and orientation in Turkey rests on chance and observation. The aim of this study is to evaluate the contribution of genetic analysis to the selection process for international elite wrestling. In this context, we have analyzed gene polymorphism in blood samples of 49 international elite Turkish wrestlers in comparison with 100 healthy, sedentary voluntary men. The results of our study show that there are no significant differences between the wrestlers and the sedentary group regarding the allele frequencies. However, in both groups there was a crowding of the heterozygote ID genotype. Although not at significant level, there was a marked difference between the groups for the II genotype. Five (%10,2) of the wrestlers had ACE genotype II, whereas in the sedentary population 18 (%18) persons had ACE genotype II (p>0.05, chi-square test). Fifteen (%30,6) of the wrestlers had ACE genotype DD, whereas in the sedentary population 36 (%36) persons had ACE genotype II (p>0.05, chi-square test). Twenty-nine (%59,2) of the wrestlers had ACE genotype DD, whereas in the sedentary population 46 (%46) persons had ACE genotype II (p>0.05, chi-square test). Taken both groups together, 23 subjects (% 15,4) had genotype II, 51 subjects (%34,2) had genotype DD, and 75 subjects (% 50,3) had genotype ID. There were no significant differences between both groups for the allele frequencies at 0.05 significance level in the chi-square test By determining the ACE gene polymorphisms in elite Turkish wrestlers a first basis for the discussion of genetic analysis in talent identification has been established. Application of genetic methodology in the talent selection procedure will have long- term beneficial effects for the Turkish wrestling sport.