Bilgisayarlı freze tekniği ile üretilen üç üyeli mandibular posterior köprülerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro study of physical and mechanical properties of zirconium-based 3-unit- mandibular posterior bridges manufactured by computer milling technique
- Tez No: 164005
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN NECDET ALKUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1. ÖZET Kişilerin artan estetik ihtiyaçları ile birlikte arka grup dişlerde de tam porselen restorasyonların kullanımı gündeme gelmiştir. Uzun seneler başarıları tam olarak kanıtlanmış restoratif tekniklere alternatif olarak her gün yeni teknikler geliştirilmektedir. Materyalin kuvvetlendirilmesi amacıyla porselenin yapısı da zamanla değişikliğe uğramakta ve daha kuvvetli porselen materyalleri geliştirilmektedir. Zirkonyum'un gren çapının düşük olması ve yüksek gerilme direnci olması neticesinde dişhekimliğinde porselen materyalinin içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Cercon tam porselen sistemi zirkonyum ile güçlendirilmiş bir porselen sistemidir. Araştırmamızın amacı Cercon tam porselen sistemi ile hazırlanmış 3 üyeli posterior restorasyonların baskı kuvvetlerine karşı dayanıklılıkları in vitro olarak değerlendirilmesidir. Araştırmamız için 32 adet üç üyeli posterior Cercon (DeguDent GmbH, Almanya) köprü restorasyonu hazırlandı. Çekilmiş insan dişleri aksları birbirine paralel olacak şekilde ve gövde genişlikleri 7 mm'de standardize edilerek akrilik bloklara gömülerek modeller elde edildi. Diş preparasyonları bitim çapı 1,2 mm chamfer frez ile basamaklı olarak hazırlandı. Restorasyonların yarısı (16 tane) cam iyonomer siman (Vivaglass CEM PL, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) ile diğer yarısı rezin siman (Panavia F, Kuraray, Japonya) ile simante edildi. Örnekler; 36 saat süreyle oda sıcaklığında distile su içinde saklandıktan sonra örnekler ısıl çevirim işlemine 5±1 SC - 55±1 9C (Nüve BM 302 Waterbath, Ankara) tabi tutuldu. Bağlantının baskı kuvvetlerine karşı direnci yaklaşma hızı 1 mm/dak. olan test cihazında test edildi. Yüklemeler sonucunda tüm restorasyonlar yüksek kırık dayanıklılıkları sergilediler. Cam iyonomer siman ile simante edilen restorasyonlar rezin siman ile simante edilen restorasyonlara nazaran istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla baskı dayanıklılığı sergilediler.
Özet (Çeviri)
l.SUMMARY: IN VITRO STUDY OF PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF ZmCONIUM-BASED 3-UNTT- MANDD3ULAR POSTERIOR BRIDGES MANUFACTURED BY COMPUTER MHXING TECHNIQUE: With the increase in esthetic need of individuals, the use of full porcelain restorations in posterior teeth came into consideration. New techniques are being improved as an alternative to restorative techniques proved to be successful in longterm studies. For the purpose of strengthening the material, porcelain structure has also been changing by the time and stronger porcelain material has been improved. As a result of high tension strength and low :.gren diameter, zirconium has started used in porcelain material in dentistry. Cercon full porcelain system is the porcelain system strengthened by zirconium. The purpose of this study was to examine compressive strength of 3-unit-bridges manufactured by Cercon full porcelain system. 32 pieces 3-unit-posterior Cercon >(DeguDent GmbH, Germany) bridge restorations made for this study. Extracted human teeth standardized as 7 mm pontic width were made embedded into acrylic moulds as the axis of teeth were parallel to each other. Teeth were prepared with l,2mm-champer bur. Half of specimens (16) were cemented with glass ionomer cement (Vivaglass CEM PL, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) whereas the others were cemented with resin cement (Panavia F, Kuraray, Japan). After samples were stored in wet conditions at room temperature for 36 hours, they were subjected to thermocycling process at 5±1SC-55±SC (Nüve BM302 Waterbath, Ankara). Strength of bond against compressive force was tested with lmm/min-speed by instron.When loads were applied, all restorations exhibited high fracture strength against loads. Restorations cemented with glass ionomer cement were performed significantly higher compressive strength than the others cemented with resin cement.