Hastane ortamında kullanılan biyositlerin antimikrobiyal aktivitelerinin ve metisiline dirençli stafilokoklar üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial activities of biocides used in hospital environment and their effects on methicillin-resistant staphylococci
  1. Tez No: 164012
  2. Yazar: SEYFULLAH ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMRAN SOYOĞUL GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Hastane infeksiyonları çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Hastane infeksiyonlarının oluşmasının en önemli nedeni dirençli mikroorganizmaların hastane ortamına yerleşmesidir. Bu infeksiyonların önlenmesi, doğru seçilmiş biyositlerin uygun şekilde kullanılması ve mikroorganizmalar üzerine etkisinin güvenilir testlerle belirlenmesi ile mümkündür. Çalışmamızda hastanelerde sıklıkla kullanılan klorheksidin diglukonat, glutaraldehit, formaldehit, etanol ve didesildimetil amonyumklorit içeren yüzey ve alet dezenfektanı (Chlorispray®), glutaraldehit içeren soğuk alet sterilizam (%2NG Steranios®), klorhidrat diaminoasit ve didesildimetil amonyumklorit içeren aldehitsiz yüzey deterjan-dezenfektanı (Surfanios®), klorheksidin diglukonat ve alkilaminoalkilglisin içeren alkol bazh el antiseptiği (Manuspray®) ile povidon iyotlu antiseptik sabun (Dermanios®) olan biyositlerin antimikrobiyal aktiviteleri kalitatif ve kantitatif süspansiyon testi ile araştırılmıştır. Farklı klinik örneklerden izole edilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ile metisiline dirençli koagülaz negatif stafilokok (MRKNS) suşlarının bu biyositlere direnç durumları incelenmiştir. Çalışmamızda kalitatif süspansiyon testine göre, biyositlerin MRSA ve MRKNS suşlarına etkili olduğu belirlenmiştir. Ancak Dermanios ilk 5 dakika içinde diğer biyositlere göre daha az etkili bulunmuştur. Kantitatif süspansiyon testi ile; Steranios ve Chlorispray albumin içeren ve içermeyen ortamlarda MRSA ve MRKNS suşlarına karşı 5, 15 ve 30 dakika temas sürelerinde %100 etkili bulunmuştur. Surfanios sadece 5. dakikada albuminsiz ortamda %98.7, albuminli ortamda %97.3 oranında etki gösterirken 15. ve 30. dakikalarda %100 etkili bulunmuştur. Manuspray albuminsiz ortamda 0.5 dakikada %92, bir dakikada %96, beş dakikada %98.7 oranında, albuminli ortamda 0.5 dakikada %85.3, bir dakikada %92, beş dakikada %96 oranında etkili bulunmuş ve MRSA suşlannm MRKNS suşlarına göre albuminli ortamda Manuspray 'e 0.5 dakikada daha dirençli olduğu belirlenmiştir (p: 0.008). Dermanios, albuminsiz ortamda 0.5 dakikada %56, bir dakikada %85.3, beş dakikada %93.3 oranında, albuminli ortamda 0.5 dakikada %45.3, bir dakikada %78.7, beş dakikada %89.3 oranında etM göstermiş ve MRKNS suşlarının MRSA suşlarına göre Dermanios'a albuminli ve albuminsiz ortamda 0.5 dakikada daha dirençli olduğu saptanmıştır (p:0.005)(p:0.007).Sonuç olarak, Steranios, Chlorispray ve Surfanios gibi yer ve yüzey dezenfektanlarının Manuspray ve Dermanios gibi el antiseptiklerine göre MRSA ve MRKNS suşları üzerine daha etkili oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Antimicrobial Activities of Biocides Used in Hospital Environment and Their Effects on Methicillin-Resistant Staphylococci Hospital acquired infections are the most important health problems of our century. The most important reason for the formation of hospital acquired infections is the location of resistant microorganisms in hospital environment. The prevention of these infections is possible by using properly the selected biocides and determining their effects on microorganisms by reliable tests. In our investigation the antimicrobial activities of the sterilizant which includes glutaraldehyde and is used in cold equipment, chlorhexidine digluconate, glutheraldehyde, formaldehyte, disinfectant that is used for surface and equipment and includes ethanol and didecylmethyl amoniumchloride, chlorhydrate diaminoacide and didecylmethyl amoniumchloride including surface detergent-disinfectant, from the biocides the one that includes chlorohexidine digluconat and alkylaminoalkylglycine which used as hand antiseptic and povidone iodine antiseptic scrub were investigated by qualitative and quantitative suspension test. The methicillin-resistant S. aureus (MRSA) isolated from the different clinical samples together with methicillin-resistant coagulase negative staphylococci (MRKNS) strains were examined for the resistance against these biocides. In our investigation according to qualitative suspension test, the biocides were found to have effective against MRSA and MRKNS strains. However, while Dermanios was found less effective than the other biocides in the first 5 minutes. By using quantitative suspension test Steranios and Chlorispray were found 100% effective against MRSA and MRKNS in environment added albumin or not at 5,15 and 30 minutes contact time. Surfanios was just found 98.7% effective in the absence of albumin at 5 minutes contact time, but in the presence of albumin it was found 97.3% effective and it was found to have 100% effective at 15 and 30 minutes contact time. Manuspray was found 92% effective in 0,5 minutes, 96% in one minute, 98.7% in 5 minutes in the absence of albumin and was found 85.3% effective in 0.5 minutes, 92% in one minute, 96% in 5 minutes in the presence of albumin and MRSA strains were found more resistance against Manuspray when compared with MRKNS strains at the 0.5 minute in the presence of albumin (p:0.008). Dermanios was found 56% effective in0.5 minutes, 85.3% in 1 minute, 93.3% in 5 minutes in the absence albumin and was found effective 45.3% in 0.5 minutes, 78.7% in 1 minute, 89.3% in 5 minutes in the presence of albumine and MRKNS strains were found more resistance against Dermanios when compared with MRS A strains at 0.5 minute in the presence and in the absence albumin (p:0.005)(p:0.007). Consequently, when compared hand anticeptics Manuspray and Dermanios, floor and surface disinfectants Steranios, Chlorispray and Surfanios were more effective against MRSA and MRKNS strains.